Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca inspektora ds. wydawania prawa jazdy?

Twoim głównym zadaniem jest obsługa interesantów. W wydziale komunikacji odwiedzają Cię osoby, które udają się na kurs prawa jazdy dowolnej kategorii. Obsługiwać możesz też kierowców zawodowych, którzy cyklicznie co pięć lat muszą odnawiać swoje uprawnienia. Zajmować też możesz się prowadzeniem ewidencji tych kierowców, kontrolować ośrodki szkolenia, prywatne parkingi czy wydawać zezwolenia na kasację samochodów. Wiele zależy od tego, jakie uprawnienia i obowiązki nałoży na Ciebie starosta. Obowiązuje Cię tajemnica służbowa i wymóg przestrzegania zasad ochrony danych osobowych. 

Inspektor ds. wydawania prawa jazdy – obsługa kursantów

Przyjmijmy najbardziej typowy przypadek. Osoba chcąca zrobić sobie kurs na prawo jazdy, najpierw musi zgłosić się do Ciebie po tzw. Profil kierowcy. By go otrzymać, przynosi komplet dokumentów – swój dowód tożsamości, zaświadczenie lekarza o braku przeciwwskazań zdrowotnych, zdjęcie twarzy oraz wypełnia wniosek. Weryfikujesz przedstawione dokumenty pod względem formalnym. Wymogi dotyczące poszczególnych kategorii prawa jazdy są zróżnicowane, musisz wszystko interesantowi wyjaśnić i pomóc wypełnić wniosek. Następnie wprowadzasz jego dane do systemu CEPiK. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to ogólnopolski, wewnętrzny i zamknięty system obsługujący wszystkie wydziały komunikacji. Z tego samego systemu korzysta inny pracownik wydziału – inspektor ds. rejestracji pojazdów. Drukujesz profil kierowcy, który kursant następnie zanosi do ośrodka szkolenia. Po zdanym egzaminie ponownie Cię odwiedza, uiszcza opłatę a Ty automatycznie zamawiasz poprzez CEPiK jego nowe prawo jazdy w PWPW.

Inspektor ds. wydawania prawa jazdy – wydawanie uprawnień

Po kilku – kilkunastu dniach prawo jazdy przybywa do wydziału. Musisz jeszcze raz je sprawdzić oraz odnotować w systemie. Gdy świeżo upieczony kierowca pojawi się, wydajesz mu dokument za potwierdzeniem tożsamości. Podobnie, choć bardziej skomplikowanie wygląda schemat przy każdym typie prawa jazdy czy uprawnień kierowcy.

Inspektor ds. wydawania prawa jazdy – postępowania administracyjne

W wydziale komunikacji zajmujesz się też zawieszaniem i odbieraniem uprawnień. Nie jest to decyzja arbitralna, wykonujesz po prostu postanowienia sądu czy Policji o cofnięciu prawa jazdy, np. wskutek jazdy pod wpływem alkoholu. Cofnięcie uprawnień może też nastąpić poprzez niedopełnienie terminów albo powstanie chorób uniemożliwiających prowadzenie samochodu. To cała skomplikowana procedura, polegająca na sporządzaniu pism i dokumentacji. Co ciekawe, wszystkie dokumenty podpisuje starostwa lub prezydent miasta. Niektóre decyzje możesz podejmować sam, w ramach jego upoważnienia. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *