Press "Enter" to skip to content

Jak zostać inspektorem ds. wydawania prawa jazdy?

Tak naprawdę nazwa tego stanowiska jest zazwyczaj dłuższa – przykładowo inspektor ds. wydawania uprawnień do kierowania pojazdami. Brzmi to wzniośle, w praktyce oznacza pracownika wydziału komunikacji w dowolnym starostwie powiatowym (lub w dużych miastach – urzędu miejskiego), który zajmuje się obsługą interesantów chętnych wyrobić sobie prawo jazdy lub uzyskać innego rodzaju uprawnienia do kierowania pojazdami. To praca typowo urzędnicza, choć z elementami usługowej. Polega na wprowadzaniu danych do centralnego systemu, zamawianie praw jazdy w PWPW oraz wydawanie ich uprawnionym osobom. To także szereg innych czynności związanych z uprawnieniami kierowców. Wymaga przestrzegania procedur i sporej koncentracji. Jak taką pracę dostać?

Inspektor ds. wydawania prawa jazdy – niezbędne wymagania

Pracę tego typu dostać możesz wyłącznie w wydziale komunikacji. Tylko ta instytucja zajmuje się wydawaniem dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami. Z racji tego, że jest to stanowisko urzędnicze, istnieją pewne formalne wymagania. Musisz być polskim, pełnoletnim obywatelem, posiadać pełną zdolność do czynności prawnych i pełnię praw publicznych. A także nie być karanym, posiadać odpowiedni stan zdrowia (potwierdzony zaświadczeniem lekarskim) oraz wykazać wyższe wykształcenie. Najlepiej związane z administracją i prawem – choć może też ono dotyczyć kwestii motoryzacyjnych. Niektóre urzędy wymagają też przynajmniej rocznego doświadczenia zawodowego.

Inspektor ds. wydawania prawa jazdy – konkurs na inspektora

Starostwa (lub prezydent miasta) zatrudnić może Cię w wydziale komunikacji poprzez mianowanie (to dotyczy osób, które już są pracownikami urzędu) albo w formie konkursu. Musisz wypatrywać ogłoszeń o wakatach. Urząd takowe publikuje w swoim BIP lub w lokalnej prasie. We wskazanym terminie musisz dostarczyć dokumenty – CV, oświadczenia, dyplomy. Następnie komisja rekrutacyjna przeprowadza konkurs na stanowisko inspektora. Poddany jesteś egzaminowi ze znajomości kilku ustaw – między innymi o samorządzie terytorialnym, kodeksu postępowania administracyjnego, prawa drogowego czy o ochronie danych osobowych.

Inspektor ds. wydawania prawa jazdy – ile możesz zarobić?

Zarobki w wydziale komunikacji zależą od stażu pracy, szczebla (inspektor, podinspektor, pracownik II stopnia) oraz polityki płacowej, jaką prowadzi dany urząd. Wpływ na pensję ma też zakres obowiązków. Na ogół wynosi ona 2800 – 5000 zł brutto. Więcej o tym piszemy w artykule o zarobkach pracownika samorządowego. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *