Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca instruktora jazdy konnej?

Oczywiście Twoim głównym obowiązkiem zawodowym jest obsługa kursantów oraz po prostu nauczenie ich jazdy konno. Może to odbywać się na różnych poziomach zaawansowania, lecz wyzwania zawodowe są w zasadzie zawsze takie same. Musisz sporządzić własny harmonogram nauki – to praca, w której masz sporą autonomię i samodzielność. Instruowanie kursantów przekazuje wiedzę na temat technik dosiadania, zsiadania i prowadzenia konia, obsługi sprzętu jeździeckiego, kontrolowanie zachowania kursantów z koniem oraz ciągłej obserwacji, doskonaleniu i próbowaniu. Oprócz tego na Twojej głowie leży dobrostan zwierząt – w wielu stadninach to właśnie Ty zajmować będziesz się ich opieką, czyszczeniem oraz treningami. Wszelki sprzęt musi być stale w dobrym stanie technicznym – o to też musisz zadbać. Podobnie jak o całą dokumentację związaną z zajęciami.

Instruktor jazdy konno – relacja z kursantami i odpowiedzialność

Kursanci bardzo często popełniać będą błędy, załamywać się lub frustrować niepowodzeniami. Nie możesz ich wtedy jeszcze bardziej krytykować lub podcinać skrzydła. Musisz wytłumaczyć, że porażki są częścią drogi do osiągnięcia celu. By to zrobić oczywiście ważny jest autorytet- a zatem jako instruktor jazdy konno musisz wykazywać się charyzmą, pewnością siebie i odpornością psychiczną. To szczególnie istotne w sytuacjach kryzysowych – jesteś odpowiedzialny za przestrzeganie zasad BHP i bezpieczeństwo kursantów. Musisz być sprawny fizycznie by szybko reagować i w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy lub zorganizować akcję ratunkową.  Najlepiej, jednak gdy będziesz zwyczajnie unikał sytuacji ryzykownych i ściśle trzymał się wytycznych kursu oraz poziomu umiejętności kursanta.

Instruktor jazdy konno – zasada trzech faz

Każdy początek kursu, zwłaszcza dla osób zupełnie początkujących musi rozpocząć się od zajęć teoretycznych i organizacyjnych. Musisz opowiedzieć kursantom na temat fizjologii, anatomii i psychologii konia. Jak reaguje na dane zachowania, czego można się spodziewać i czego absolutnie należy unikać. Zadania teoretyczne to także szereg pokazów technik „na sucho”. Gdy te kilka zajęć zostanie zaliczonych, przystępujesz do właściwej pracy z kursantem i koniem w praktyce. Oczywiście nie da się nauczyć od razu wszystkiego i poszczególnych technik kursant uczy się etapami. A każdy etap składa się zawsze z trzech faz – wstępne doświadczenie, próba samodzielnego wykonania i doskonalenie. Wraz z postępem tych faz coraz mniejsza jest Twoja rola i coraz większa samodzielność kursanta. Specjaliści przekonują, że to najskuteczniejszą metoda nauczania jazdy konnej.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *