Press "Enter" to skip to content

Jak zostać instruktorem jazdy konno?

Podstawowym wymogiem do pracy jako instruktor jazdy konno jest wyrobienie sobie odpowiednich uprawnień szkoleniowych. Wymagania i przebieg kursu różnią się w zależności od szczebla i charakteru szkolenia. To, co w tym zawodzie jest najistotniejsze to praktyka, umiejętności i podejście do kursanta. Nie będziesz w stanie uczyć nikogo jazdy konnej, jeśli sam nie jesteś w tym dobry. Szkolenia mają na celu dokonać sita, które przepuści jedynie tych, którzy mają predyspozycje fizyczne i zdrowotne. Jednak znajomość technik prowadzenia i ujeżdżania konia jest równie istotna jak zdolności interpersonalne. To praca dla specyficznego typu osób. Cierpliwych, lubiących pracować z ludźmi, w sposób asertywny i kulturalny tłumacząca tajniki tej trudnej sztuki.

Instruktor jazdy konno – kurs na instruktora

Instruktor nauki jazdy konno to pojęcie dość szerokie. Istnieje kilka szczebli uprawnień w tym zawodzie, a wynika to z tego, że istnieje kilka poziomów zaawansowania w pracy z koniem. By po prostu móc się przejechać na koniu wystarczy sam podstawowy kurs. Lecz jednak możesz piąć się w karierze i – przechodząc kolejne kursy – szkolić przyszłych sportowców czy trenerów. Pierwszym etapem, nieobowiązkowym, jeśli masz ukończone 21 lat jest szkolenie podstawowe. Na taki też stopień uprawnień możesz liczyć po pierwszym etapie kursu.

Instruktor jazdy konno – wymagania wstępne

Zakładając, że masz jakieś doświadczenie z jazdą konno, możesz rozpocząć wstępne szkolenie na instruktora. Ważne, abyś wybrał taką stadninę lub ośrodek szkoleniowy, który trzyma się wytycznych Polskiego Związku Jeździectwa. Wtedy masz gwarancje kompetencji i zdobycia szanowanych uprawnień. Co musisz spełnić? Musisz mieć 18 lat, nie być karanym, najlepiej mieć ukończoną szkołę średnią oraz wykazać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do szkoleń i nauczania jazdy konnej. Kurs kosztuje około 1000 – 1500 zł w zależności od szczebla. Cykl zajęć teoretycznych i praktycznych kończy się egzaminem, który daje Ci tytuł do szkolenia jazdy podstawowej PZJ.

Instruktor jazdy konno – dalszy rozwój

Nie musisz jednak na tym poprzestać. Jeśli skończysz 21 lat i nadal będziesz cieszył się dobrym zdrowiem i niekaralnością, możesz rozwijać swoje uprawnienia. Kolejnym krokiem jest certyfikat Instruktora Jeździectwa Powszechnego PZJ, który ma dwa szczeble. Następnie możesz specjalizować się w ujeżdżaniu, skokach, rajdach sportowych. Zdobywać tytuł Trenera I i II stopnia. Każdy taki awans to kolejny kurs. Oraz konieczność wykupienia ubezpieczeń OC, NW oraz wyrobienia sobie uprawnień do udzielania profesjonalnej pierwszej pomocy. By otrzymać najwyższy stopień w PZJ – Trener II, musisz mieć wyższe wykształcenie, 25 lat oraz 5 lat stażu w pracy zawodowej instruktora nauki jazdy konnej. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *