Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca instruktora sztuk walki?

Zadaniem instruktora jest prowadzenie zajęć nauki poszczególnych sztuk walki. Zarówno tych popularnych, pochodzących ze Wschodu jak karate, kung-fu, taekwondo, aikido, ju-jitsu, karate, kyudo, kendo, taekwondo, wushu czy capoeira. Jak i samoobrony, MMA czy innych bardziej „zachodnich”. Zajęcia prowadzisz w sposób cykliczny z kursantami o różnym stopniu zaawansowania, zdolnościach fizycznych, predyspozycjach psychologicznych oraz innych potrzebach.

Instruktor sztuk walki – prowadzenie zajęć

W prowadzeniu zajęć masz sporą autonomię. Nie ogranicza Cię żadne odgórny program nauczania. Nie musisz też dokładnie kopiować tych zajęć, dzięki którym sam doszedłeś do pozycji zawodowej. Możesz układać własne programy ćwiczeń, częstotliwość i rodzaje treningów. Musisz jednak wiedzieć, że odpowiadasz za swoich kursantów. Musisz dbać o ich bezpieczeństwo – nie wymagać od razu zbyt wiele i dostosowywać zajęcia do ich wieku. Prowadzić wszak możesz zajęcia zarówno dla dzieci, starszej młodzieży, osób szukających sportu wyczynowego, rozrywki ruchowej, a nawet lekko niepełnosprawnych. Choć działasz samodzielnie, rozliczany jesteś z wyników. Te przekładają się na reputację Twoją jak i całej szkoły nauki sztuki walki. A to ostatecznie prowadzi do rynkowej weryfikacji.

Instruktor sztuk walki – środowisko pracy

Twoim głównym miejscem pracy jest oczywiście sala ćwiczeń. Tam przebywasz z grupą kursantów lub prowadzisz indywidualne treningi. Niektóre zajęcia wymagają nawet wyjścia na zewnątrz. Na ogół pracujesz samodzielnie, choć niektóre rodzaje treningów wymagają uczestnictwa dwóch a nawet trzech instruktorów. Do ćwiczeń dla swoich kursantów używasz typowego sprzętu – materacy, worków treningowych, urządzeń pomiarowych czy tarcz. Kursanci muszą założyć ochraniacze a niekiedy także tradycyjny strój. Na Twojej głowie jest też zapewnienie szybkiej pomocy i zadbanie o opatrunki czy apteczki na podorędziu. Pracujesz w bardzo nieregularnych godzinach. Umawiasz się na konkretne godziny czy turnusy. Wielu klientów ma czas tylko popołudniami lub w weekendy.

Instruktor sztuk walki – zagrożenia zawodowe

Niestety, w tej pracy istnieje też kilka rodzajów ryzyka zawodowego. Nawet najlepszym instruktorom zdarzają się kontuzje, upadki i powstałe w wyniku asekuracji urazy. Dobrze jest mieć wykupione ubezpieczenie OC, na wypadek gdybyś popełnił dydaktyczny błąd. Na Sali panuje spory hałas, musisz stale nadwyrężać głos i gardło. Nie da się wykluczyć zarażeń wirusowych przenoszonych drogą kropelkową. Stres, który towarzyszy szkoleniu profesjonalnych zawodników także potrafi być obciążający. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *