Press "Enter" to skip to content

Jak zostać instruktorem sztuk walki?

Instruktor sztuk walki zajmuje nauką swoich uczniów czy klientów zasad poszczególnych rodzajów samoobrony i walki wręcz. Odbywa zajęcia, pokazuje poszczególne chwyty i figury, zajmuje się kompleksowym treningiem tychże. Często z daną sztuką walki, zwłaszcza pochodzącej z Azji, wiąże się pewna filozofia i etyka. Instruktor opowiada o niej, prowadzi zajęcia teoretyczne, związane z kontekstem historycznym i kulturowym sztuki walki. Oprócz tego zajmuje się ogólnym treningiem fizycznym, przygotowaniem sportowca do zawodów lub opracowywaniem dla niego optymalnego planu ćwiczeń. Współpracuje z osobami o różnym stopniu zaawansowania, rożnej kondycji i umiejętnościach walecznych. Jak nim zostać?

Instruktor sztuk walki – umiejętności zawodowe

Musisz wiedzieć, że mimo dostępności szkoleń i dość modnego dziś zainteresowania Wschodem i tamtejszymi sztukami walki, nadal pozostaje to zawód elitarny. By uczyć się sztuki walki i dobrze się przy tym bawić, próg wejścia jest niski. Wystarczą chęci i zaangażowanie. By jednak nauczać sztuki walki potrzeba znacznie więcej – musisz być po prostu dobry w danej sztuce walki lub kilku jej rodzajach. To oznacza lata – specjaliści twierdzą, że około 2 – 5 – treningów i przygotowań. Uczestnictwo w zajęciach, zdobywanie kolejnych stopni do uzyskania przynajmniej czarnego pasa lub jego odpowiednika. To z kolei oznacza, że musisz wykazywać się niezwykłą sprawnością fizyczną i nienagannym zdrowiem. Musisz też zwyczajnie czuć daną sztukę walki od strony mentalnej, kulturowej, etycznej czy nawet duchowej. Dobry instruktor sztuki walki musi być w ten zawód zaangażowany całym sobą, nie wystarczy być w tej pracy rzemieślnikiem.

Instruktor sztuk walki – kurs na instruktora

By nauczać sztuki walki, musisz też zdobyć odpowiednie uprawnienia. Takie dają kursy na instruktora organizowane przez szkoły, uczelnie czy kluby współpracujące z Polskim Związkiem Sportowym. Podstawowym wymogiem jest pełnoletniość, przynajmniej średnie wykształcenie, wykazanie opisanych wyżej umiejętności oraz niekaralność. Atutem będą studia z wychowania fizycznego, nawet na poziomie licencjata. Musisz zgłosić się do jednego z takich podmiotów, by odbyć kurs – ten może odbywać się wyłącznie w ramach jednej sztuki walki. Może być to karate, kung-fu, taekwondo, aikido, ju-jitsu, karate, kyudo, kendo, taekwondo, wushu czy capoeira. Kursy na ogół są płatne, choć mogą też odbywać się w drodze e-lerningu. Zajęcia w nieco mniejszym stopniu dotyczą samej techniki walki – to powinieneś mieć już przecież świetnie opanowane. Bardziej skupiają się na metodach wychowawczych, technikach przeprowadzania treningów czy prowadzenia zajęć w różnych grupach wiekowych. Kończąc kurs uzyskujesz certyfikat, który niejednokrotnie uznawany jest też za granicą. Możesz rozwijać się, uczestniczyć w kolejnych kursach, poznawać nowe techniki i tym samym być lepszym w zawodzie. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *