Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca intendenta?

Placówki wychowawcze i oświatowe to główne miejsca, gdzie możesz zatrudnić się jako intendent. Niekiedy to stanowisko nazywane jest inaczej – żywieniowiec, aprowizator czy kierownik stołówki. Niezależnie od tego w każdej szkole czy przedszkolu obowiązki będą dość podobne. Jak wygląda praca intendenta? Ma ona kilka równoległych aspektów.

Intendent – opracowywanie jadłospisu

Jadłospis, który serwowany jest dzieciom i uczniom nie może być dowolny. Musi spełniać wymagnaia dietetyczne, zapewniać balans energetyczny, dostarczać witamin oraz nie tuczyć. Musisz zadbać o zróżnicowane składniki, nie przesadzać z dodatkami chemicznymi, solą czy kontrowersyjnymi przyprawami. Coraz częściej rodzice życzą sobie dla swoich dzieci konkretne rodzaje posiłków – bezglutenowe, koszerne, pozbawione mięsa w piątki albo zupełnie wegańskie. Musisz to uwzględniać w swoich planach.

Intendent – organizacja posiłków

Placówka każdego dnia musi mieć dostarczone świeżą żywność – warzywa, owoce, mięso, chleb, mleko, śmietanę itd. Twoim zadaniem jest zadbanie o organizacje dostaw i punktualnego przygotowywania posiłków. Najczęściej są one w godzinach porannych i popołudniowych. W zależności od tego jak duży jest zespół w szkolnej stołówce nadzorujesz pracę kucharzy lub sam gotujesz.

Intendent – współpraca z dostawcami

By dostawy były terminowe, a produkty świeże i zdrowe musisz wybrać dobrych dostawców i sprzedawców. Bywa, że fizycznym transportem zajmuje się sama szkoła albo sklepy i hurtownie. Odpowiedzialny jesteś za prowadzenie z nimi negocjacji i zawieranie umów. Na Twojej głowie może być też wyposażenie szkolnego sklepiku.

Intendent – czystość i normy sanitarne

Bezwzględnym wymogiem jest dbanie o czystość i zachowywanie norm sanitarnych. Niejednokrotnie odwiedzi Cię inspekcja sanitarna z kontrolą. Musisz prowadzić dokumentację sanitarną, która wykazuje przestrzeganie praktyk higienicznych (GHP) oraz produkcyjnych, czy też praktycznych (GMP). Innymi słowy, musisz wykazywać, że posiłki powstają w czystej kuchni, sprzęt jest myty i dezynfekowany, żywność przechowywana w sprawnych lodówkach a pracownicy są zdrowi.

Intendent – warunki pracy

Praca na ogół odbywa się w regularnych godzinach. Znacznie mniej do roboty masz w okresie wakacyjnymi – niektóre szkoły wtedy w ogóle zawieszają współpracę. Choć nie zawsze – w wielu szkołach przygotowuje się darmowe posiłki dla dzieci z uboższych rodzin, także w czasie wakacji. Niestety, w tej pracy jesteś też narażony na kilka niebezpieczeństw. Mają one przyczyny dość praktyczne – częste przebywanie w chłodni czy w gorącej kuchni, mnóstwo dokumentacji do wykonania, niekiedy też fizyczne przenoszenie towarów – wszystko to obciąża wzrok, odporność organizmu, powoduje stres i naraża na hałas. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *