Press "Enter" to skip to content

Jak zostać intendentem?

Kim jest intendent? Na ogół to osoba zatrudniona w szkole, przedszkolu czy żłobków, która odpowiedzialna jest za całościową organizację posiłków dla dzieci i uczniów. Wchodzi w to zamawianie żywności, organizację pracy stołówki, współpraca z dostawcami, zakup talerzy i sztućców oraz dbanie o przestrzeganie norm sanitarnych. Zajmujesz się też wtedy opracowywaniem zdrowego jadłospisu i prowadzeniem wymaganej prawnie dokumentacji. Czy taka praca wymaga szczególnych kompetencji? Jak i gdzie ją dostać?

Intendent – czy potrzebne wykształcenie?

Nie ma żadnych formalnych wymogów dotyczących wykształcenia. W zasadzie dyrektorzy placówek zadowolą się dowolnym średnim. Choć zdecydowanie atutem będzie dyplom ukończenia technikum w zawodzie o charakterze gastronomicznym czy ekonomicznym. Jeszcze lepiej jeśli jesteś zawodowym dietetykiem, technologiem żywienia albo specjalistą do logistyki i zaopatrzenia. Takie wykształcenie zdecydowanie zwiększa szanse na zatrudnienie, ale oprócz tego musisz spełniać też kilka innych istotnych wymogów.  

Intendent – wymagania pracodawców

Pracodawców będzie interesowało Twoje dotychczasowe doświadczenie. Jeśli pracowałeś w gastronomii, zaopatrzeniu stołówek albo w inny podobny sposób, będzie to atut. Skoro mowa o pracy w placówkach szkolnych i wychowawczych, będziesz w mniejszym lub większym stopniu miał kontakt z dziećmi. Dyrektor zażąda oświadczenia o niekaralności. Absolutnie nie masz dostępu do pracy w szkole, jeśli zostałeś skazany za przestępstwa na tle pedofilskim. Oprócz tego pracodawcy wymagają punktualności, dokładności i świetnej organizacji własnej pracy.

Intendent – zaświadczenie o stanie zdrowia

Praca intendenta, jak każda mająca kontakt z kuchnią i żywnością, wymaga wyrobienia sobie tzw. książeczki sanepidowskiej. Jeszcze przed rozpoczęciem, musisz przejść przez drobiazgowe badania gabinecie w medycynie pracy. Praca z żywnością, w środowisku, gdzie jest pełno dzieci lub młodzież wymaga, aby wykluczyć u Ciebie istnienie chorób zakaźnych czy psychicznych.

Intendent – czy tylko w szkole?

Organizacja posiłków dla dzieci w szkole czy przedszkolu to najczęstsza forma pracy jako intendent w Polsce. Niemniej, bywają firmy o zupełnie innym profilu, które wolą zatrudniać w ramach swoich struktur pracowników stołówki i nadzorującego ich pracę intendenta. Większość współpracuje z firmami cateringowymi, ale możesz szukać ofert pracy wystawianych przez przedsiębiorstwa usługowe, produkcyjne, hotele, ośrodki wypoczynkowe, armatorów statków, a nawet urzędy. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *