Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca kartografa?

W swojej pracy jako kartograf przede wszystkim zajmować będziesz się opracowywaniem, projektowaniem i tworzeniem map. Do tego musisz sporządzić ich odpowiedni opis oraz przygotować formę gotową do druku. Mapy mogą mieć różne skale, przeznaczenie oraz formę. Mogą służyć do zapisania na nich różnych informacji – inne będą te fizyczne, inne hipsometryczne, administracyjne, drogowe, ewidencyjne albo meteorologiczne, a także wymagały odmiennego stopnia dokładności. Może być to mapa działki, okolicy, skali województwa powiatu, kontynentu albo nawet całego świata. To wymaga, jak się domyślasz, zastosowania nieco odmiennych środków i podejścia do tworzenia mapy. Używasz innej kolorystyki, szaty graficznej, inne informacje podkreślasz, a jeszcze inne pomijasz. Wszystko zależy od przeznaczenia i zamówienia określonej mapy.

Kartograf – gromadzenie danych do sporządzenia mapy

By ustalić nawet wstępne założenia tworzenia mapy, potrzebujesz oczywiście danych. W jaki sposób możesz je pozyskiwać? Oczywiście z pomiarów. Te, zależnie od skali i przeznaczenia mapy możesz pozyskiwać sam w terenie albo w oparciu o dane dostarczone przez innych pracowników firmy kartograficznej lub tych ogólnodostępnych, udzielanych przez instytuty naukowe albo astronomiczne. Możesz też zajmować się aktualizowaniem już istniejących map – ma to w zastosowanie w meteorologii, urbanistyce albo geografii terenu. Wiele informacji kartografowie czerpią także z systemu GIS – systemu informacji geograficznej.

Kartograf – tworzenie mapy

Najlepszą podstawą jest zawsze zdjęcie satelitarne. Na to nanosisz po kolei warstwy informacji – ukształtowanie terenu, wysokość poszczególnych punktów, bardziej i mniej istotne obiekty oraz nazwy. Stosuje się zazwyczaj osobne kolory dla poszczególnych warstw, aby mapa była czytelna. Mapy możesz wykonywać w różnych technikach, z których najpopularniejszą obecnie jest ta komputerowa. Jest po prostu najwygodniejsza, najdokładniejsza i wykonująca część obliczeń za Ciebie. W ten sposób nie musisz wszystkiego własnoręcznie kreślić sam od początku.

Kartograf – warunki pracy

Najczęściej pracować będziesz w warunkach biurowych, w pracowni. Do dyspozycji masz komputer wyposażony w specjalistyczne oprogramowanie (m.in. system CAD) oraz dostęp do szybkiego internetu. To istotne, gdyż pobierane mapy satelitarne muszą pojawiać się szybko i precyzyjnie. Pracujesz w zespole, w którym jest dość ścisły podział obowiązków. Stąd spora samodzielność. Praca jest siedząca i wymagająca często skupienia wzroku na szczegółach. Chwilą odmiany są wyjazdy w teren w celu weryfikacji ustaleń lub dokonania pomiarów. Choć oczywiście wiele projektów jest robionych na termin, masz całkiem sporą autonomię dotycząca tempa i kolejności pracy. Dzień pracy przeważnie trwa zwyczajowe osiem godzin. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *