Press "Enter" to skip to content

Jak zostać kartografem?

Choć pewne pierwsze kroki w zawodzie kartografa możesz już stawiać po szkole średniej jako rysownik map, tak naprawdę prawdziwa praca zaczyna się po ukończeniu odpowiednich studiów wyższych. W zasadzie jedynym sensownym wyborem jest kierunek geodezja i kartografia. Warto, rozważając takie studia, zdawać na maturze matematykę, geografię, informatykę. Niekiedy także fizykę albo rozszerzony język obcy. Istotne będą zdolności manualne, w tym plastyczne, dokładność i cierpliwość w działaniu, orientacja w terenie oraz umiejętność czytania map – to nie zawsze jest takie proste i wymaga specyficznej formy skupienia.

Kartograf – wykształcenie zawodowe

Studia na kierunku geodezja i kartografia przygotowują do pracy w obu tych zawodach. Geodecie poświęciliśmy osobny cykl artykułów. Studia nie należą do łatwych i stanowią swego rodzaju przesiew umysłów ścisłych i o specyficznych uzdolnieniach plastycznych, umysłowych i warsztatowych. Program studiów obejmuje zagadnienia z geoamtyki, rachunku wyrównawczego, rozróżniania i stosowania szczegółowych pomiarów, stosowania fotogrametrii, teledetekcji oraz gospodarki nieruchomościami. W tym stosowanie katastru i rysunku kartograficznego. Nie ominie Cię matematyka, fizyka ani zajęcia z grafiki inżynierskiej. Choć nadal wiele rzeczy robi się ręcznie, współcześni kartografowie posługują się oprogramowaniem CAD, które służy do projektowania map na podstawie naniesionych danych. Zajęcia komputerowe są jednym z ważnych segmentów kartograficznych studiów. Nauczysz się posługiwać systemami odniesienia, układami współrzędnych, dowiesz się o znaczeniu i stosowaniu technologii satelitarnej, a nawet astronomicznej do wykonywania pomiarów geodezyjnych. Oczywiście wykładowcy też wiele czasu poświęcą na to, by nauczyć Cię sporządzać samodzielnie mapy, stosować prawidłowo skalę oraz nakładać barwy hipsometryczne.

Kartograf – specjalizacje zawodowe

Podczas studiów możesz wybrać też bardziej interesujące Cię specjalizacje. Nieco zmodyfikują one dalszy program studiów, a Ciebie przygotują do bardziej konkretnych zadań. Do wyboru masz między innymi hydrografię, geodezję gospodarczą, geodezyjno – kartograficzne bazy danych, geomatykę czy kataster i systemy informacji przestrzennej.

Kartograf – uprawnienia zawodowe

Co prawda tytuł magistra geodezji i kartografii uprawnia Cię do pracy zawodowej w firmach kartograficznych. Jednak do niektórych zadań potrzebne będą Ci uprawnienia geodezyjno – kartograficzne. Tyczy się to przede wszystkim sporządzania map na potrzeby gospodarcze dla jednostek samorządowych czy administracyjnych. O takie uprawnienia wnioskować możesz w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii, gdzie oprócz uiszczenia opłaty, czekać będzie Cię szereg zawodowych praktyk i egzamin. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *