Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca kaskadera?

Polska kinematografia nie jest tak bardzo rozbudowana jak ta amerykańska, co powoduje, że możliwości wkręcenia się w zawodzie kaskadera są dość ograniczone. Filmów produkuje się mało, a jeszcze mniej jest sytuacji, w których kaskader jest rzeczywiście potrzebny. Reżyserzy i producenci korzystają zazwyczaj ze sprawdzonych ekip i znanych im od lat kaskaderów. Ci jednak posuwają się w wieku, a nie każdą scenę odegra osoba w wieku o kilka dekad starszą. Tu zatem pojawia się przestrzeń dla Ciebie. Z racji tego, że ilość zleceń i zarobków starcza Ci jedynie na dorobienie, radzimy, aby traktować profesję kaskadera jako zajęcie poboczne wobec Twojej głównej pracy zarobkowej.

Kaskader – warunki pracy

Pracować będziesz tam, gdzie kręcony jest jakiś film, w którym potrzebny jest Twój udział. Może być to tematyka fabularna, dokumentalna, teatralna albo reklamowa. Niekiedy kaskaderów wynajmuje się do wykonywania akcji na potrzeby animacji komputerowej. Ona również może mieć zastosowanie filmowe, reklamowe albo do widowiskowych scen w grze komputerowej. Swoje wyczyny wykonywać będziesz – w zależności od produkcji – na sterylnym planie filmowym, halach zdjęciowych albo poza studiem w terenie lub pomieszczeniach zaadaptowanych do potrzeb filmu. Nieraz przyjdzie Ci mierzyć się z niekorzystnymi warunkami – chłód, deszcz, noc albo wręcz przeciwnie – upał i gorący wiatr. Musisz zatem być przygotowany na częste wyjazdy i adaptacje do nowych środowisk.

Kaskader – zagrożenia zawodowe

Oczywiście widowiskowe akcje są tyleż przyjemne dla oka widza, co niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Grozić mogą Ci wszelkiego rodzaju urazy – stłuczenia, zwichnięcia, złamania i odbicia. Przeważnie jednak pracować będziesz w zespole ludzi profesjonalnie przygotowanych. Wspólne zgranie i współpraca pozwala minimalizować ryzyko urazów.

Kaskader – zarobki

Oczywiście istotnym aspektem pracy kaskadera jest to, ile zarabia. W końcu pracując w ten sposób sporo ryzykujesz i oczekujesz, że wypłata pozwoli Ci to zrekompensować. Praktyka jednak pokazuje, że w Polsce to raczej zajęcie dodatkowe. Wykonywane obok innych zawodowych obowiązków. Konkretne kwoty zależą od konkretnych projektów lub produkcji. Najczęściej kaskaderzy zatrudniani są do imitowania scen walki – jedna taka da Ci zarobek około 200 – 300 zł. Trudniejsze i bardziej ryzykowne sceny kosztują znacznie więcej. Zarobek to jednak nie wszystko. Jako kaskader musisz dysponować własnym sprzętem ochronnym – taki może kosztować nawet 1000 zł i nie zapewnia go producent filmowy. W polskim kinie kaskaderów nie zatrudnia się tak często jak za granicą, w mekce przemysłu rozrywkowego – Stanach Zjednoczonych.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *