Press "Enter" to skip to content

Jak zostać kaskaderem? Droga do zawodu kaskader

Praca kaskadera w Polsce nie jest aż tak bardzo często potrzebna ani równie dobrze opłacana jak za granicą. Mówimy tu głównie o Stanach Zjednoczonych, gdzie przemysł filmowy produkuje najwięcej. Znacznie mniej jest widowiskowych scen, które powodują takie ryzyko dla aktora, by potrzebował dublera. Przygotowanie kaskadera trwa też znacząco dłużej. W Polsce wynosi on niekiedy kilkadziesiąt minut od zapoznania się ze sceną. Wynika to z ograniczonych środków, a czas także pochłania część z nich. Inną sprawą jest, że w polskim kinie rzadko kiedy zobaczymy filmy akcji czy przygodowe. Fabuły takowych powodują widowiskowe sceny wymagające zatrudnienia kaskadera. Zdajemy sobie jednak sprawę, że wciąż dla wielu może być to interesujące zajęcie i chęć przeżycia w życiu przygody. Tym samym poświęciliśmy temu zawodowi kilka artykułów.

Kaskader – Predyspozycje zawodowe

To zdecydowanie praca dla osób sprawnych fizycznie. Niekoniecznie liczy się bogata muskulatura lub imponująca postura. Wszak kaskader udaje prawdziwych aktorów i musi uwzględniać także ich gabaryty. Bardziej liczy się zwinność i sprawność. Wytrzymałość istotna jest w przypadku scen, które narażają na urazy. Musisz być oswojony z lekkimi obiciami czy uderzeniami. Do tego przyda Ci się także odporność psychiczna. Kaskader nie może być osobą, która zwyczajnie się boi. Swój strach musisz potrafić kontrolować i nauczyć się żyć z zagrożeniem. Do tego dobrego kaskadera musi cechować kilka istotnych rzeczy charakterologicznych. To punktualność, dokładność, sumienność, dobra organizacja własnej pracy oraz systematyczność i zdolność do grupowej współpracy.

Kaskader – szkoły i licencja

 Co prawda od 2005 roku nie ma już obowiązku posiadania specjalnej licencji do pracy jako kaskader. Niemniej sporo osób wciąż poczuwa potrzebę takowej zdobycia. Wiąże się to z kompleksowym przygotowaniem zawodowym, które dają szkoły kaskaderskie. Do wyboru w zasadzie masz dwie:

  • Polska Szkoła Kaskaderów Filmowych
  • Szkoła Kaskaderów Filmowych “13”.

Spokojnie, szkoły te mają filie w różnych częściach kraju. W każdej z nich zasadniczy kurs kaskaderski trwa 10 miesięcy. Masz do zaliczenia bardzo wiele zajęć teoretycznych i – co bardziej istotne – praktycznych. Sprawdzana jest Twoja kondycja fizyczna, sprawność i stan zdrowia. W programie czekają Cię zajęcia z rozmaitych sztuk walki – kaskader musi być przygotowany na różne scenariusze filmowe. Ćwiczyć będziesz judo, aikido, zapasy, karate albo taekwondo.

Kaskader – wymagany wiek

Niestety, nie możesz specjalnie zwlekać z decyzją o rozpoczęciu pracy jako kaskader. Wymienione wyżej szkoły przyjmują kandydatów jedynie w wieku 18 – 30 lat.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *