Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca kierownika USC?

W pracy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego (USC) wymagana od Ciebie będzie lojalność wobec przełożonego, ale też pewne obowiązki wobec mieszkańców samorządu. Musisz – i to zobowiązany jesteś tym prawnie – do dbania o dobro publiczne. Wykazywać się bezstronnością, sprawnością i sumiennością. Podczas rozmów z mieszkańcami i petentami urzędu obowiązuje Cię kultura osobista, życzliwość oraz udzielanie wszelkich istotnych informacji. A czym dokładnie będziesz się zajmował, jeśli uda Ci się awansować na funkcję kierownika USC?

Kierownik USC – obowiązki zawodowe

Zasadniczo stanowisko kierownika USC jest zbliżone do innych kierowników innych wydziałów urzędu gminy czy miasta. Nadzorujesz prace wydziału, wydajesz dyspozycje poszczególnym pracownikom oraz dokonujesz ich cyklicznych ocen. Twój wydział może podlegać bezpośrednio pod szefa samorządu albo współpracować w wydziałem kadr i polityki społecznej. Jego specyfiką jest wydawanie aktów stanu cywilnego i prowadzenie ksiąg stanu cywilnego. W USC prowadzisz rejestr urodzin obywateli, rejestr zawieranych związków małżeńskich oraz tych mieszkańców, którzy zmarli. W tym właśnie urzędzie obywatele mogą otrzymać akty i odpisy aktów stanu cywilnego i potrzebnych urzędowych zaświadczeń z tym związanego. W USC też podejmowane są wnioski i oświadczenia mieszkańców o zmianie stanu cywilnego, uznaniu lub zrzeczeniu się dziecka, zmiany nazwiska w wyniku rozwodu małżonków. Oraz w kwestii chęci zawarcia cywilnego związku małżeńskiego.

Kierownik USC – udzielanie ślubów                         

Jedną z istotnych form pracy kierownika USC jest udzielanie ślubów. Tyczy się to tych par, które z jakiegoś powodu interesuje wyłącznie ślub o charakterze cywilnym, a nie religijnym. Przyjmujesz odpowiedni wniosek oraz stwierdzasz brak przeciwwskazań do zawarcia legalnego małżeństwa – odpowiedni wiek małżonków  – ukończone 18 lat (lub 16, jeśli zgodzi się na to sąd rodzinny), wolny stan cywilny każdego z nich. Całość odbywa się w formie małej uroczystości w siedzibie urzędu albo w wynajętym lokalu. Przyjmujesz przysięgę obu małżonków i oficjalnie w imieniu RP stwierdzasz legalność związku.

Kierownik USC – ile możesz zarobić?

Zarobki kierownika i pracownika Urzędu Stanu Cywilnego są do pewnego stopnia usztywnione i określone w przepisach prawa. Niemniej w zależności od kondycji finansowej samorządu gminnego oraz polityki kadrowej prowadzonej przez wójta, burmistrza czy prezydenta mogą się nieco one wahać. Stanowisko kierownicze wiąże się większą odpowiedzialnością, ale też odpowiednim dodatkiem do pensji. Wedle doniesień medialnych, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego zarabia średnio 4500 – 5500 zł netto. Potencjalnie więcej zarobisz w dużych miastach wojewódzkich niż w małych gminach o mniejszych wpływach z podatków. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *