Press "Enter" to skip to content

Jak zostać kierownikiem USC?

Podstawowe wymagania do tego, aby zostać urzędnikiem w Urzędzie Stanu Cywilnego są zbliżone do tych, które musi spełnić pracownik samorządowy. Wszak Urząd Stanu Cywilnego jest częścią administracji samorządowej – urzędu gminy lub miasta. Kandydat na szeregowego urzędnika stanu cywilnego musi być osobą pełnoletnią, niekaraną, o nieposzlakowanej opinii oraz wykazującą się przynajmniej średnim wykształceniem. Atutem jednak będzie wykształcenie wyższe, kierunkowe, prawnicze lub administracyjne. Musisz też spełnić szczegółowe warunki, które określił dany samorząd oraz odbyć aplikację administracyjną. Więcej o tym, jak zostać pracownikiem samorządowym, piszemy w cyklu publikacji mu poświęconej. Ale nie musisz na tym poprzestać. Bardziej prestiżowe stanowisko pełni kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Jak nim zostać?

Kierownik USC – mianowanie lub konkurs

Zasadniczo, wedle ustawy, kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego jest sam szef samorządu gminnego – wójt, burmistrz albo prezydent miasta. To on też pełni funkcje nadrzędne zarówno nad USC jak i całą resztą komórek organizacyjnych urzędu gminy lub miasta. W małych gminach, pełni też funkcję kierownika USC w sposób czynny – udziela ślubów, zatwierdza rejestry i podpisuje dokumenty. Może, ale nie musi powoływać swojego następcę w tej materii czy osobnego pracownika. Prawo mówi jednak, że w gminach powyżej 50 000 mieszkańców, burmistrz, wójt czy prezydent zobowiązany jest do zatrudnienia osobnego kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Może zrobić to poprzez mianowanie jednej z już pracujących tam osób lub ogłosić konkurs na stanowisko.

Kierownik USC – wymagania na kierownika

Niezależnie od obranej metody, kandydat na kierownika musi spełniać pewne wymagania. Są one nieco szersze niż te, które obowiązują szeregowego pracownika. Nadal oczywiście musisz być pełnoletnim, polskim obywatelem niepozbawionym praw publicznych i zdolności do czynności prawnych. Nie możesz być osoba karaną ani pozbawioną nieposzlakowanej opinii. Oprócz tego wykazać koniecznie tytuł magistra uczelni wyższej na kierunkach związanych z administracją samorządową, prawem czy służbą cywilną. Musisz wykazywać się wiedzą na temat działania samorządu, podstaw prawnych – ustawy kodeks postępowania administracyjnego, prawo cywilne, ustawa o pracowniku samorządowym itp. Musisz też mieć pewien staż pracy – wykazane minimum trzy lata pracy na stanowiskach urzędniczych. Nieważne, czy w samorządzie, administracji państwowej, służbie cywilnej czy zagranicznej. Nie wliczają się w to stanowiska pomocnicze, obsługi czy pełnienie stażu z urzędu pracy.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *