Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca konduktora?

Niejednokrotnie Twój dzień pracy trwać będzie więcej niż osiem godzin – nawet do dwunastu! Zaczynasz około trzeciej lub czwartej nad ranem i pierwsze, co robisz, to odwiedzasz dyspozytornię na głównej stacji. Tam wydawane są Ci potrzebne sprzęty do pracy – tablet, druki specjalnego zarachowania oraz znakownik, którym oznaczać będziesz sprawdzony bilet. Przywdziawszy roboczy, elegancki strój kierujesz się do przydzielonego Ci przez kierownika zestawu wagonów. Tam dokonuje się to, z czego najbardziej znani są konduktorzy – kontrola biletów.

Konduktor – obowiązki zawodowe

Sprawdzanie biletów nie jest szczególnie skomplikowane. Ot, uprzejmie prosisz każdego pasażera o okazanie stosownego druczku. Sprawdzasz, czy jest on aktualny i wykupiony na ten właśnie przejazd. Następnie znacznikiem zatwierdzasz prawo do przejazdu pasażera. Bywa, że pasażerowie mają zagwarantowaną zsynchronizowaną przesiadkę. Twoim zadaniem jest poinformować pasażerów o tym, że ona się zbliża i wespół z kierownikiem zmiany oraz maszynistą zorganizować całą przesiadkę. Poza tym cały czas powinieneś kontrolować to, co dzieje się w wagonach. Czy pasażerowie czegoś nie potrzebują, czy panuje odpowiedni porządek i czystość oraz, czy jakiś pasażer nie wszczyna awantur. Pracujesz tak przez trzy dni pod rząd, po czym masz dzień wolny. Niestety, pociągi jeżdżą codziennie i codziennie potrzebna jest praca konduktorów. Dlatego niejednokrotnie przyjdzie Ci pracować w weekendy i święta.

Konduktor – czym jeszcze się zajmuje?

Oprócz tego konduktor wykonuje też nieco technicznej roboty. W czym po trochu wyręcza maszynistę. Chodzi o sprawdzanie „na oko” stanu technicznego pojazdów – prawidłowego oświetlenia i połączenia między wagonami oraz prawidłowego działania klimatyzacji, automatycznych drzwi i wyświetlania nazw stacji na ekranach wewnątrz wagonów. Konduktor też sygnałem dźwiękowym informuje o gotowości do odjazdu. Jeśli napotkasz jakąś zagubioną rzecz, również na Twojej głowie jest zdać ją do biura rzeczy znalezionych na dworcu głównym. Po całym dniu musisz sporządzić rozliczenie z ilości sprzedanych i skontrolowanych biletów.

Konduktor – ile możesz zarobić?

Zarobki oczywiście różnić będą się między sobą w zależności od przewoźnika, dla którego pracujesz, Twojego stażu pracy i doświadczenia. Badania pokazują, że większość konduktorów w Polsce zarabia w przedziale 2820 zł brutto a 4520 zł brutto miesięcznie. Z tych danych wynika, że ogólna mediana zarobków konduktora to 3390 zł brutto. Tobie bardziej doświadczeni stażem – a jest ich wedle tego samego badania około 25 % – zarabia nawet więcej. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *