Press "Enter" to skip to content

Jak zostać konduktorem?

By zostać konduktorem, musisz przejść przez kilka etapów rekrutacji. Przede wszystkim jednak wymagane jest, abyś był osobą niekaraną i o nieposzlakowanej opinii. Oprócz tego wymogiem jest jakiekolwiek wykształcenie – niekiedy wystarczy podstawowe, a niekiedy średnie. Dość wskazane jest, aby było to średnie techniczne, choć nie jest to konieczne. Predyspozycjami do tego zawodu są na pewno zdolności interpersonalne – kultura osobista, wzbudzająca zaufanie aparycja, asertywność, umiejętność klarownego komunikowania się oraz radzenia sobie z bardziej agresywnymi pasażerami.

Konduktor – rozmowa kwalifikacyjna

Całość rekrutacji odbywa się siedzibie przewoźnika lub firmy szkoleniowej, która z nim współpracuje. O wszystkim powinieneś zostać poinformowany w ofercie pracy. pierwszy kontakt z komisją rekrutacyjną polega na wykonaniu kilku zadań – drobne obliczenia matematyczne typu szybkie obliczenie reszty, wskazanie geograficzne najważniejszych polskich miast albo umiejętność przetłumaczenia czegoś na angielski. Rekrutujący mają też zaskakujące zadania interpersonalne, które mają na celu sprawdzić Twoją asertywność i zdolność odnalezienia się w nieprzewidzianej sytuacji. Jeśli wszystko pójdzie po Twojej myśli, jesteś kierowany na szkolenie.

Konduktor – kurs na konduktora

Wszystko zaczyna się od badań lekarskich i psychologicznych, w tym okulistycznych. Samo szkolenie trwa cztery tygodnie i składa się z szeregu zajęć teoretycznych oraz praktycznych, w pociągu i na peronie. Każdy dzień zajęć to około osiem godzin. Szkolenie przygotowuje do pracy konduktora, zapoznaje Cię z przepisami, procedurami i specyfiką pracy. a także pokazuje ewentualne zagrożenia i trudności. Całość kończy się egzaminem. Jego niezdanie jest podwójnie bolesne. Nie tylko nie otrzymasz pracy, ale też musisz zwrócić koszty kursu – około 8500 zł. Jeśli jednak zdasz, rozpoczynasz pracę.

Konduktor – zobowiązujące zatrudnienie

Niektórzy przewoźnicy mogą zatrudnić Cię jedynie pod warunkiem, że zobowiążesz się pracować dla nich przez minimum trzy lata. Przed tym momentem masz prawo odejść, jednak musisz zwrócić koszty szkolenia – owe 8500 zł, pomniejszone o przepracowany czas. To ważna okoliczność, którą powinieneś mieć na uwadze, decydując się na rekrutację jako konduktor. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *