Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca konfekcjonera herbaty?

Gdy odwiedzasz sklep, by kupić herbatę, zastajesz tam elegancko zapakowane pudełko lub torebkę z herbatą. Jest ono szczelnie zafoliowane, w środku znajdują się torebeczki lub luźny susz, który wcześniej dobrano w odpowiednich proporcjach ilościowych i aromatycznych. Tym właśnie zajmujesz się, jako konfekcjoner herbaty – przygotowaniem jej do stanu, w którym trafia do sprzedaży. Nie zajmujesz się oczywiście jej zbieraniem z plantacji – na to w Polsce jest za zimno. Gdy jednak susz przyjdzie, Twoim zadaniem jest jego posortowanie, zapakowanie i oznaczenie.

Konfekcjoner herbaty – obsługa urządzeń

Nie polega to oczywiście na tym, że mozolnie przebierasz każdy listek. Od konfekcjonowania są specjalne urządzenia przemysłowe. Ustawiasz odpowiednie parametry – temperatura, waga, ilość i szybkość dozowania, a następnie nadzorujesz ich pracę. Dobrze ustawione maszyny same herbatę aromatyzują, sortują i paczkują. Pewne rzeczy będziesz musiał robić jednak ręcznie – należy do nich choćby pakowanie herbaty w małe papierowe torebeczki. Foliowe opakowania – np. na herbaty granulowane – będziesz też musiał zgrzewać. Bardzo ważne jest pilnowanie proporcji i ilości.

Konfekcjoner herbaty – pakowanie i oznakowanie

Samo sortowanie to jednak nie wszystko. Oprócz tego obsługiwać będziesz drukarki, które nanoszą oznakowania na opakowania (z datą ważności, numerem serii itp.), a także urządzeniem do owijania kartonów celofanem. Przed wysłaniem partii herbaty do sprzedaży, musisz jeszcze raz sprawdzić stan opakowań i ilość suszu. Na Twojej głowie jest też utrzymywanie czystości w miejscu pracy. Musisz na bieżąco badać stan urządzeń, w razie potrzeby i w miarę Twoich możliwości też dokonać drobnych napraw i konserwacji.

Konfekcjoner herbaty – warunki pracy

Praca odbywa się w zakładzie przemysłowym. Wiąże się ze sporym tempem, hałasem i wibracjami powodowanymi przez urządzenia. Na ogół pracujesz zespołowo, często w sposób taśmowy. Forma pracy wymaga jednocześnie skupienia uwagi, a także może powodować znużenia. Występuje zmianowy system – w tym wypadku 4 brygadowy. Polega to na pracy nawet 6 dni pod rząd, po czym masz 2 dni wolne. Niezależnie, czy to weekend czy nie. Często też pracujesz w nocy i wymagane jest od Ciebie wyrobienie minimum normy.

Konfekcjoner herbaty – benefity pozapłacowe

W niektórych firmach możesz liczyć na pewne dodatki pozapłacowe. Takie jak darmowe paczki herbaty czy innych produktów przedsiębiorstwa. A także drobne upominki z okazji świąt. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *