Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca ławnika sądowego? Czym zajmuje się ławnik?

Jako ławnik sądowy brać będziesz udział w rozprawach na szczeblu pierwszej instancji. A zatem możesz pojawiać się na rozprawach także tych dotyczących zabójstw – wtedy obok prawdziwego zawodowego sędziego zasiada jeszcze dwóch ławników. Możesz współuczestniczyć w rozprawach o zbrodniach tak poważnych, że przewidziane jest za nie dożywocie – to świadczy o odpowiedzialności, która na Tobie spoczywa przy uczestnictwie w orzekaniu. Najczęściej jednak spotykać będą Cię sprawy dotyczące lżejszych i codziennych przewinień. Na przykład tych związanych z łamaniem przepisów prawa pracy – mobbing, dyskryminacja, niewłaściwe opodatkowanie albo nadużywanie wymiaru czasu pracy. Podobnie często ławnicy brani są do udziału w sprawach rodzinnych – rozwody, ustalenie ojcostwa.

Ławnik – jak pracuje?

Musisz wiedzieć, że funkcję ławnika możesz sprawować wyłącznie w jednym sądzie jednocześnie. Choć wybierany jesteś na kadencję, która trwa cztery lata, w ciągu jednego roku możesz uczestniczyć w najwyżej dwunastu dniach rozpraw. Jesteś przy tym niezawisły – nie można Cię bez powodu odwołać. Twój głos przy orzekaniu ma znaczenie równe sędziego zawodowego. Może zdarzyć się, że Ty wraz z innymi ławnikami zwyczajnie przegłosujecie wolę składu sędziowskiego. To bardzo istotny wpływ na faktyczne orzecznictwo w Twoim sądzie. I na los osób oskarżonych.

Ławnik – ile zarabia?

Za każdy z 12 dni rozpraw, w których możesz uczestniczyć otrzymujesz wynagrodzenie. Wynosi ono 2,64 % podstawy wynagrodzenia sędziego zawodowego. W praktyce to około 120 – 150 zł za dzień pracy. Oprócz tego otrzymujesz od sądu zwrot kosztów przejazdów i ewentualnego noclegu.

Ławnik – status społeczny

Ławnik jest swego rodzaju osobą zaufania publicznego. To zajęcie prestiżowe, a przy tym wymagające sporej odpowiedzialności i powagi. To, jak głosujesz podczas orzekania ma realny wpływ na życie ludzi i orzecznictwo sądowe. Nie jest to jednocześnie jakaś szczególnie lukratywna forma zarobku. Zazwyczaj na ławników dostają się tzw. społecznicy. Osoby, które lokalna społeczność zna, ceni i jest skłonna im zaufać, choćby w formie podpisania się po ich kandydaturą.

Ławnik – praca zarobkowa a rozprawy

Z racji tego, że praca ławnika wynosi maksymalnie 12 dni w roku i nie jest szczególnie dobrze płatna, nie może być dla Ciebie jedynym lub głównym źródlem utrzymania. Na co dzień zatem pracujesz zawodowo. Czy to koliduje z obowiązkami ławnika? Nie, gdyż każdy pracodawca ma obowiązek zwolnić Cię z Twojej pracy na czas dni rozpraw. Ma też obowiązek zapewnić Ci wszystkie świadczenia – nie wlicza się ten czas do wykorzystanego urlopu. Nie musi Ci jednak za te 12 dni w roku płacić. Ma prawo potrącić je z wypłaty.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *