Press "Enter" to skip to content

Jak zostać ławnikiem? Zdobądź pracę jako ławnik

Ławnik określany jest jako niezawodowy członek sądu. Taki sędzia bez sądzenia. Brzmi dziwnie, ale w rzeczywistości ławnicy pełnią istotną rolę w orzekaniu o określonych rodzajach przestępstw. Partycypacja społeczna w orzecznictwie nie jest może w Polsce tak głęboka jak w krajach anglosaskich. Niemniej ławników w polskich sądach jak najbardziej możesz spotkać. A nawet takim zostać. Ławnicy zasiadają w składzie sędziowskim. Przy rozstrzyganiu niektórych spraw mają podobne prawa jak zawodowy sędzia.

Ławnik – kto może zostać?

Z racji tego, że jako ławnik, bierzesz udział przy orzekaniu, wymagania co do Twojej osoby również są znaczące. To zajęcie odpowiedzialne i takie wymogi mają na celu eliminację osób nieprzygotowanych lub niekompetentnych. Na początku uspokoimy Cię – nie musisz być prawnikiem. Nie musisz mieć nawet w ogóle prawniczego wykształcenia. Może być ono dowolne, byle byłoby przynajmniej na poziomie średnim. Następnym wymogiem jest wiek. Preferuje się osoby dojrzalsze i przynajmniej nieco doświadczone życiowo. Zatem musisz mieć przynajmniej skończone 30 lat. Ale jednocześnie nieukończony jeszcze 70 rok życia. Następnie musisz zebrać grupę osób, które swoim nazwiskiem i podpisem zechcą Ci zaufać. I zwyczajnie widzą Cię w tej roli. W końcu ławnik jest emanacją nastrojów społecznych. Konkretnie potrzebujesz minimum 50 podpisów osób, które są pełnoletnie, niekarane, mają czynne prawa wyborcze i popierają Twoją kandydaturę na ławnika. Do tego jednocześnie potrzebna jest Twoja własna nieposzlakowana reputacja jako człowieka.

Wybory na ławnika

Zebranie 50 podpisów uprawnia Cię do startu w wyborach, które każdy sąd organizuje raz na 4 lata. A zatem jest to zajęcie kadencyjne. W chwili obecnej trwa już kadencja 2020 – 2023.

Ławnik – kto nie może zostać?

Istnieje też zestaw cechy, które z marszu dyskwalifikują Twoje starania się o pracę ławnika. Nie przysługuje Ci taka możliwość jeśli jesteś pracownikiem sądu lub prokuratury. Nie stanowi wyjątku, jeśli odbywasz aplikację adwokacką, radcowską lub sam jesteś adwokatem i radcą prawnym. Ławnikiem nie możesz też zostać będąc policjantem, funkcjonariuszem służby więziennej, policyjnym  detektywem lub jakimkolwiek innym funkcjonariuszem, który ściga przestępstwa i wykroczenia. Podobnie tyczy się to żołnierzy w służbie czynnej, radnych gmin, powiatów i województw. A także osób duchownych.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *