Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca leśniczego? Pracuj jako leśniczy

Ta praca to nie tylko niezbędne kwalifikacje, o których piszemy w Leśniczy – jak zostać? Musisz też przejawiać pewne bardzo konkretne predyspozycje zawodowe, aby sprawdzić się jako leśniczy. Przede wszystkim musisz być kierowany pasją. To praca specyficzna, w niekiedy trudnych warunkach. Bez miłości do przyrody, lasu i zwierząt może okazać się dla Ciebie nudna i uciążliwa. Wiedz, że leśniczy nie przechadza się jedynie po lesie. Wykonuje sporo fizycznej i logistycznej roboty. A do tego przyda się niezła krzepa – dobra kondycja fizyczna, mocne zdrowie są tu jak najbardziej wskazane. Do tego zmysły – musisz mieć dobry wzrok i słuch. W ten sposób nie tylko będziesz w stanie odpowiednio podchodzić do zwierząt tak, aby ich nie płoszyć i nie straszyć. Ale też sam unikniesz potencjalnych zagrożeń, zwłaszcza w większych połaciach lasu, gdzie żyć mogą dziko wilki, dziki albo niedźwiedzie. To także praca, w której sporo czasu spędzasz w samotności.

Musisz być na to przygotowany, a do tego ani na chwilę nie zapominając o odpowiedzialności, staranności i dobrej organizacji własnej pracy.

Leśniczy – Co robi leśniczy na wiosnę?

Praca leśniczego nieco zmienia swój charakter, w zależności od pory roku. Początek sezonu to czas na sadzenie nowych drzew i nadzorowanie ich wzrostu. To także moment, w którym atakują szkodliwe owady – dlatego wystawisz na nie stosowne pułapki. Oprócz tego sprawdzać będziesz, w jakim stanie zdrowia są dorosłe drzewa. A także przygotujesz las przed letnimi upałami. Te skutkować mogą suszą i zagrożeniem pożarowym – będziesz nadzorował powstawanie pasów przeciwpożarowych.

Leśniczy – Lato leśniczego

To okres w roku, w którym pracujesz stosunkowo najlżej. To moment rozkwitu przyrody, a zatem las radzi sobie wtedy najlepiej. Przyjdzie Ci jedynie kontrolować stan zdrowia drzew oraz doglądać tych posadzonych wiosną i dokonywać ewentualnych poprawek.  

Leśniczy – Jesienią przybywa obowiązków

Jesienią, oprócz stałego kontrolowania stanu drzew, dojdą nowe obowiązki. By na wiosnę mógł być sadzony młody las, trzeba przygotować pod niego grunt. Wtedy następuje też szczegółowe planowanie – gatunków nowych drzew, ilości sadzonek, miejsc itp. To także moment, w którym – na podstawie zebranych z drzew szkodników – możesz ocenić jak wiele z nich potencjalnie pojawi się w przyszłym roku. Oraz moment, w którym musisz oznaczyć drzewa, którym nie da się już pomóc z powodu choroby lub starości i należy je wyciąć.

Leśniczy – Zimą dbasz nie tylko o drzewa

Zima, o ile pozwala na to ilość śniegu, to okres, w którym kontynuuje się wycinkę starych drzew, mierzy te przeznaczone na wycinkę w przyszłym roku. A także to moment, w którym musisz zadbać o zwierzęta. O ile w ciepłych miesiącach potrafią zadbać o pożywienie same, o tyle w zimie jednym z Twoich obowiązków jest dbać o ich bezpieczeństwo i dokarmianie. Chronić je będziesz także przed kłusownikami.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *