Press "Enter" to skip to content

Jak zostać leśniczym? Kareira zawodowa jako leśniczy

Kim jest leśniczy? Zwyczajowe skojarzenie związane z pracą leśniczego to obraz starszego pana, który przechadza się po lesie i dogląda zwierząt. Niektórzy wręcz mylą leśniczego z pustelnikiem. Faktem jest, że zawód ten wiąże się z kontaktem z naturą, lecz nie ma nic wspólnego z dziwactwem. Pracując jako leśniczy wykonujesz bardzo istotne i pożyteczne dla zachowania naturalnego leśnego ekosystemu czynności. Przeważnie pracujesz w ramach jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych. Instytucji powołanej do pełnienia pieczy i zarządzania lasami w Polsce, które należą do Skarbu Państwa. Wyjątek stanowią Parki Narodowe, które mają nieco inną jurysdykcję. Choć i tam przyda się praca leśnika – osoby, która dba o las, mieszkające tam zwierzęta oraz stara się chronić przed zagrożeniami. Piszemy o tym szerzej w artykule Leśniczy – jak wygląda praca? A jak takim fachowcem zostać?

Leśniczy – Wykształcenie zawodowe

Musisz wiedzieć, że praca leśniczego wymaga pewnych kwalifikacji. Takie zdobyć możesz poprzez odpowiednie przygotowanie zawodowe. Absolutne minimum to wykształcenie średnie. Najlepiej jeśli jest ono w jakiś sposób kierunkowe. Dobrym wyborem – zresztą niekiedy literalnie wskazywanym w ofertach pracy – jest technikum leśne. Nauka trwa pięć lat i obejmuje – poza przedmiotami ogólnokształcącymi, przygotowującymi do matury – zagadnienia dotyczące życia lasu, ekosystemu leśnego, żyjących tam zwierząt i roślin.

Leśniczy – Egzamin zawodowy

Po technikum odbyć jeszcze musisz minimum roczny staż w jednej z jednostek organizacyjnych należących do Lasów Państwowych. Takie doświadczenie pozwala Ci przystąpić do specjalnego egzaminu zawodowego. Podczas niego sprawdzana będzie Twoja wiedza na temat przepisów, ochrony środowiska oraz tego, w jaki sposób zarządza się mieniem Skarbu Państwa – Lasy Państwowe są jego częścią. To i ewentualny egzamin wstępny – kwestia zależna od jednostki – uprawnia Cię do podjęcia pracy jako leśniczy.

Leśniczy – Rozwój zawodowy

Twoja miłość do pracy leśniczego może powodować Tobą także do tego, aby iść w przygotowaniu zawodowym dalej. Nie musisz ograniczać się do technikum leśniczego. Coraz częściej zresztą wymagania pracodawców dotyczące wykształcenia rosną. Odpowiedzią na to mogą być studia wyższe m.in. na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu albo studiowanie w Warszawie w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Tam poszerzona zostanie Twoja wiedza na temat botaniki, zoologii oraz propedeutyki leśnictwa.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *