Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca maszynisty?

Twoim podstawowym zadaniem jako maszynisty jest po prostu prowadzenie lokomotywy, która ciągnie za sobą wagony z pasażerami lub towarem. Prowadzić ją będziesz po sieci wcześniej już zaprojektowanych szyn, a zatem poruszać będziesz się po wyznaczonych kierunkach. Sieć zawiera stacje, punkty zmiany kierunku albo umożliwiające zmianę toru. Wszystko zaprojektowane jest przez uprawnionych inżynierów, a Ty musisz po prostu poruszać się po tej sieci w sposób bezpieczny, punktualny i odpowiedzialny.

Maszynista – obowiązki zawodowe

Samo transportowanie to jednak nie wszystko. Odpowiedzialny jesteś nie tylko za bezpieczeństwo przejazdu, ale także za stałą kontrolę stanu technicznego pojazdu trakcyjnego. Sprawdzić musisz prawidłowe sprzęgnięcie lokomotywy z wagonami i połączenia między nimi. Dbasz też o utrzymywanie czystości w kabinie maszynisty, w maszynowych przedziałach i czołowych szybach. Zwracać uwagę musisz na stan podwozia, pracę reflektorów oraz dyscyplinować osoby odpowiedzialne za ogrzewanie pociągu w okresie zimowym.

Maszynista – praca odpowiedzialna

Od tego, jak sumiennie będziesz przykładał się do swoich obowiązków zależy zdrowie i życie pasażerów i innych pracowników kolei. Nawet z pozoru drobne uchybienie może skutkować awarią, a w konsekwencji wypadkiem. A zatem tak istotne jest przestrzeganie procedur oraz przepisów BHP. Wyjeżdżając w trasę, otrzymujesz pewną ilość paliwa i zasobów. Musisz umiejętnie i gospodarnie z nich korzystać. Podobnie jak sprzętem do obsługi lokomotywy. Techniki optymalizacji tychże poznawać będziesz na okresowych szkoleniach. Jako maszyniście mogą być przydzieleni Ci inni pracownicy – mechanicy lub pomocnicy maszynisty. Musisz nadzorować ich pracę, rozdysponować obowiązki oraz dbać także o ich bezpieczeństwo. Do tego celu służyć będą szkolenia, które musisz potrafić przeprowadzić.

Maszynista – predyspozycje zawodowe

O tym, że to praca odpowiedzialna i wymagająca silnego charakteru, zapewne zdążyłeś się już przekonać z naszych publikacji. Testy psychologiczne, które przechodzisz podczas badań lekarskich na maszynistę mają na celu dokonać selekcji osób o silnych nerwach i odporności na stres. Takie badania także mają na celu wykluczenia osób chorych na przypadłości mogące wpływać na ich świadomość lub przytomność – np. cukrzyca. Oprócz tego musisz po prostu podejmować szybko decyzje, mieć dobry refleks, prawne oko i dobrą koordynację wzrokowo – ruchową. Oprócz tego taka praca wiąże się z wysiłkiem fizycznym – podłączenie wagonów lub nawet dokonywania kontroli stanu pojazdu wymaga sporej gimnastyki, a zatem przyda się też dobre zdrowie.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *