Press "Enter" to skip to content

Jak zostać maszynistą?

Maszynista to pracownik kolei, który kieruje pociągiem. Twoim zadaniem jest wtedy dostarczenie w sposób punktualny i bezpieczny pasażerów lub towary pomiędzy wskazanymi lokalizacjami. Obowiązuje rozkład jazdy i spora punktualność. A zatem to praca dla osób zdyscyplinowanych i obowiązkowych. A także odpornych na stres – podczas jazdy przydarzyć może się wiele nieprzewidzianych i nietypowych sytuacji. Takich, które wymagają szybkiej reakcji, mimo wszystko spokojnego myślenia i zachowania zimnej krwi. Jak takim pracownikiem zostać?

Maszynista – wstępne wymagania

Zasadniczo wskazane jest, aby kandydat na maszynistę miał wykształcenie średnie techniczne. Praktyka pokazuje jednak, że do szkoleń dopuszczane są osoby, których wykształcenie niewiele wspólnego ma z techniką. Ważne jednak, aby było ono minimum średnie. Do tego musisz mieć ukończone 20 lat oraz przedłożyć zaświadczenie o niekaralności.

Maszynista – badania lekarskie

By dopuścić Cię do szkoleń, musisz zostać poddany najpierw dość szczegółowym badaniom lekarskim. Istotne będzie sprawdzenie Twojego wzroku, słuchu oraz upewnienie się, że nie bierzesz narkotyków. Badane są też Twoje predyspozycje psychologiczne, odporność na stres i umiejętność radzenia sobie zarówno z monotonią jak i sytuacjami nagłymi i nieprzewidzianymi. Co ważne, takie badania czekać Cię będą już po uzyskaniu zatrudnienia, okresowo.

Maszynista – kursy zawodowe

Takie kursy przeprowadzają uprawnione podmioty – same PKP, ośrodki szkoleniowe albo instytucje oświatowe. Ich wykaz odnaleźć możesz na stronie internetowej Urzędu Transportu Kolejowego. Tam też znajdują się informacje o przeprowadzanych szkoleniach oraz terminach egzaminów. Jak wygląda szkolenie zawodowe maszynistów? To zestaw zajęć teoretycznych i praktycznych, który opiewa na 300 godzin. Całość trwa około dwóch lat i podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy z nich jest krótszy, trwający około trzy – cztery miesiące i stanowi swego rodzaju teoretyczny wstęp do tajników zawodowych. Drugi etap jest bardziej praktyczny, masz do czynienia z prawdziwą lokomotywą i uczysz się nią sterować. Ukończenie kursu daje Ci świadectwo maszynisty, które uprawnia do pracy na niższych stanowiskach – pomocnik lub pracownik warsztatu. Prawdziwą karierę możesz zacząć po egzaminie na licencję maszynisty.

Zawód maszynisty można też niekiedy zdobyć jeszcze w szkole średniej. Wybierając odpowiednią specjalizację w zawodzie technika transportu kolejowego, technika elektroenergetyka transportu szynowego. Musisz jednak wtedy zdać sam egzamin na licencję.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *