Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca montera wyrobów z tworzyw sztucznych?

Twoim głównym zadaniem jest montaż elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. Takich jak plastik, PP, PET czy PCV. Praca może polegać na montażu całych produktów lub tylko pewnych części i półfabrykatów. Niekiedy montaż wykonujesz wyłącznie z elementów z tworzyw sztucznych, innym razem łączysz je z metalami, gumą, szkłem czy podzespołami mechanicznym i elektrycznymi. Działasz ściśle na podstawie instrukcji technicznej, w sposób taśmowy i powtarzalny. Wykonujesz tylko te prace, które przewidziane są w tzw. procesie technologicznym. Praca należy do wymagających, monotonnych, męczących oraz odbywających się w trudnych warunkach. Nie jest też najlepiej opłacana. Za to często nie jest wymagane posiadanie żadnego wykształcenia ani kwalifikacji by ją wykonywać.

Monter wyrobów z tworzyw sztucznych – co możesz montować?

Przykłady wyrobów, których montażem możesz się zajmować to między innymi obudowy urządzeń biurowych i elektrycznych (tj. telefony, odkurzacze, pralki, telewizory, głośniki). Możesz montować urządzenia AGD, RTV, części samochodowe, motorowe czy z przyczep. Możesz pracować w przemyśle motoryzacyjnym, ale też lotniczym – montując gotowe fotele czy całe kokpity. Z tworzyw sztucznych powstają też przedmioty użytkowe – opakowania, zabawki, niektóre meble albo walizki.

Monter wyrobów z tworzyw sztucznych – przebieg pracy

Najpierw kompletujesz potrzebne Ci elementy dostarczane przez pracowników tworzących półfabrykaty. Dopasowujesz je pod względem rozmiaru, kolorystyki i pasujących do siebie styków. By się upewnić, że nie popełniasz błędu używasz narzędzi mierniczych – tj. suwmiarka czy liniał. Bywa, że półfabrykaty trzeba najpierw wyczyścić lub lekko podszlifować by pozbawić je wad fabrycznych. Następnie przechodzisz do samego montażu. Możesz go wykonywać ręcznie lub przy użyciu zaczepów czy zatrzasków. Niekiedy też użyjesz do tego kleju, zgrzewacza albo nieco pospawasz. Bardziej zaawansowane konstrukcje wymagają już użycia wiertarek ręcznej czy stołowej, zgrzewarki, prasy mechanicznej i hydraulicznej. Wzorujesz się na szablonie wskazanym w dokumentacji technicznej. Musisz się trzymać ściśle wytycznych i nie pozwalać sobie na modyfikacje. W wypadku bardziej niecodziennych wyrobów lub takich, które powstają w sposób losowy, zostawiasz instrukcje dalszego montażu pracownikowi, który w kolejce produkcyjnej jest po Tobie.  

Monter wyrobów z tworzyw sztucznych – środowisko pracy

Praca odbywa się przeważnie w halach produkcyjnych, w systemie zmianowym. Towarzyszy Ci hałas, wibracje i niekiedy unoszący się pył i zapachy chemikaliów. Możesz doznać nadwyrężenia układu mięśniowego czy stawów. Mimo to praca montera wyrobów z tworzyw sztucznych należy do tych stosunkowo bezpiecznych i łatwych na tle innych zawodów przemysłowych. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *