Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca nauczyciela przedmiotów zawodowych?

Czy praca nauczyciela przedmiotów zawodowych w jakiś istotny sposób różni się od innych pedagogów? I tak i nie. Istnieją liczne podobieństwa, ale też i pewne różnice wynikające ze zrozumiałej specyfiki tego rodzaju kształcenia. 

Nauczyciel przedmiotów zawodowych – specyfika nauczania

Musisz wiedzieć, że prowadzone przez Ciebie zajęcia nie będą miały jedynie wymiaru teoretycznego. Choć oczywiście wiele zależy od konkretnej tematyki. Więcej godzin z zeszytem i przy tablicy spędzą uczniowie na kierunkach handlowych, ekonomicznych czy nawet chemicznych. Przyszłych informatyków, mechaników, projektantów, obsługujących maszyny budowlane lub produkcyjne będziesz często zapraszał do laboratoriów, warsztatów albo innych przygotowanych do celów dydaktycznych specjalistycznych pomieszczeń. Ilość godzin lekcyjnych spędzonych w ten sposób określa dość ściśle program nauczania zatwierdzony przez MEN. To dla Ciebie oznacza częste migracje między właściwym gmachem technikum lub szkoły branżowej (często te dwa typy szkół łączone są w ramach jednej placówki) a należącymi do szkoły lub współpracującymi z nimi centrami kształcenia zawodowego. Ich prawne relacje w trójkącie ze szkołą i samorządem bywają różne i nie to jest tematyką naszej publikacji. Faktem jest, że jednym z wymogów Twojej pracy jest mobilność. 

Nauczyciel przedmiotów zawodowych – tygodniowy wymiar godzin

Niektóre przedmioty zawodowe będą miały na tyle sporo godzin w programie nauczania, że będziesz w szkole potrzebny na pełny etat. Jednak sporo nauczycieli przedmiotów zawodowych zatrudnianych jest jedynie na częściowe etaty. Niektóre przedmioty wymagają jedynie jednej lub dwóch godzin tygodniowo, a klas, które się go uczą są w całej szkole dwie lub trzy. Tym samym nie ma potrzeby zatrudniania Cię w pełnym wymiarze godzin. Choć oczywiście, jeśli masz taką możliwość, możesz łączyć zatrudnienie w kilku szkołach albo uczyć przedmiotu zawodowego obok innego, ogólnokształcącego. Jeśli tylko pozwalają Ci na to kompetencje. 

Nauczyciel przedmiotów zawodowych – nadal jesteś pedagogiem

Choć uczysz specyficznych przedmiotów, nadal jesteś nauczycielem. Nadal tyczą się wobec Ciebie te samego wymogi, co wobec każdego pedagoga. Odpowiadasz za młodzież w godzinach lekcyjnych i możesz zostać powołany przez dyrektora na funkcję wychowawcy klasy. Zwłaszcza jeśli jesteś zatrudniony na cały etat w szkole. Podlegasz temu samemu rygorowi podziału godzin i możesz zostać delegowany na nauczanie indywidualne w domu ucznia.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *