Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca nauczyciela?

W naszej świadomości zawód nauczyciela to nie tylko praca zarobkowa, ale też swego rodzaju misja wymagająca powołania. Jest w tym sporo racji. Taka praca zdecydowanie nie jest dla każdego. Dobrze, jeśli masz tzw. podejście do dzieci, potrafisz swoim charakterem i swego rodzaju charyzmą skłonić je do uwagi i posłuszeństwa. To praca dla osób, które mają wiedzę i potrafią ją przekazywać poprzez ubieranie jej w ciekawą treść, skuteczne metody dydaktyczne i aranżowanie interesujących zajęć. Od nauczyciela oczekuje się, że będzie swego rodzaju wzorem dla swoich uczniów oraz promował pozytywne wartości. Jednak praca nauczyciela to nie tylko ideały, lecz także szereg  codziennych obowiązków.

Nauczyciel – praca w szkole

Głównym elementem Twojej pracy jest oczywiście przeprowadzanie lekcji. Masz dość sporą autonomię w tym, jak one mają przebiegać, jednak wymagane jest od Ciebie zrealizowanie programu nauczania opracowanego przez MEN. Poszczególne placówki mają też swoje własne wewnętrzne rozwiązania dydaktyczne – niektórzy dyrektorzy będą wymagać od Ciebie byś koniecznie zadawał zadania do domu, odpytywał przy tablicy albo stosował bardzo regularnie sprawdziany. Inny z kolei da Ci w tej kwestii wolną rękę. Każda lekcja trwa 45 minut i ich ilość w ciągu dnia może być bardzo różna i zmienna. To wynik stale aktualizowanego podziału lekcji, który musi uwzględniać potrzeby uczniów. Bywa, że jednego dnia masz zajęć bardzo mało i są one rozstrzelone. A innym razem spędzisz nawet dziesięć lekcji w szkole pod rząd. Prowadzenie lekcji to oczywiście kontakt z uczniami i dziećmi. Nie trzeba przekonywać, że jest to zajęcie wymagające specyficznego rodzaju pracowników.

Domyślasz się też, że inaczej pracuje się z małym dziećmi, inaczej z dorastającymi w ostatnich latach podstawówki, a jeszcze inaczej z młodymi obywatelami w szkole średniej. Nauczyciele przyznają, że choć to praca trudna i niekiedy stresująca, w ostatecznym rozrachunku przynosząca sporo satysfakcji i wdzięczności ze strony uczniów i ich rodziców.

Nauczyciel – obowiązki pozalekcyjne

Jednak Twoje obowiązki nie kończą się na samych lekcjach. Choć pensum godzin nauczyciela zatrudnionego na pełny etat wynosi 19 w ciągu tygodnia, do dyspozycji dyrektora jesteś przez 40 godzin (zegarowych, nielekcyjnych). Ma on prawo wezwać Cię do pomocy przy projektach, do odbycia nauczania indywidualnego, realizacji lekcji ponadwymiarowych (na przykład przygotowujących do matury), dyżurów podczas przerw lub egzaminów albo przyjmowania uczniów w bibliotece. Oprócz tego pracujesz też sporo w domu – przygotowywanie zajęć, poprawianie zadań domowych i sprawdzianów to wszystko zajmuje czas. Jeszcze więcej masz na głowie, jeśli pełnisz funkcję wychowawcy klasy. Kilka razy w roku szkolnym odbywają się spotkania z rodzicami, tzw. wywiadówki, do których też musisz się przygotować. Do tego masę papierologii, sprawozdań, programów naprawczych i innych formalnych dokumentów do sporządzenia a wymaganych przez MEN.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *