Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca oceanologa?

Czym zajmuje się oceanolog? W zasadzie wszystkim, co dotyczy dna morskiego. Analizuje je pod względem biologicznym, chemicznym, botanicznym, geologicznym. Samo obserwowanie dna i wykazywanie jego cech to jednak za mało. Oceanolog bada zjawiska zachodzące na głębokości kilku czy kilkunastu kilometrów. Ustala bilans wód morskich z lądowymi. Bada ukształtowanie dna morskiego pod względem wydobywczym czy budowlanym. Ocenia wpływ lodowców na atmosferę, jej skład chemiczny i klimat. Podobnie jak oddziaływanie oceanów na wymianę gazową w przyrodzie. Dzięki jego pracy można ustalić przyszłe linie brzegowe, potencjał rozrodczy ryb łownych, możliwości wydobycia czy zapobiegania tsunami.

Oceanolog – niezwykły fachowiec

Dno oceaniczne to miejsce o zupełnie innym ciśnieniu, występujących formach życia i zachodzących zjawiskach fizycznych i biologicznych. Przyzwyczajenia związane z badaniem fauny, flory i geologii na powierzchni lądu, nie zawsze mają dokładnie  takie samo zastosowanie wobec badania dna oceanu. Oceanolog bada zjawiska zachodzące w trudnym, niecodziennym, wręcz dziwnym środowisku, jakim są głębiny oceaniczne. Prawie nie ma tam światła słońca, żyjątka są prymitywne i mikroskopijne a prawa fizyki nieco zmieniają się w zimnej i gęstszej wodzie. To wymaga od oceanologa zajrzenia w świat, który nie jest do końca zrozumiały. Dlatego jest tak fascynujący. Ta praca wymaga poczucia pasji, wyobraźni przestrzennej, zdolności do myślenia kreatywnego i innowacyjnego. Musisz potrafić analizować oderwane od siebie fragmenty danych i doszukiwać się logicznego związku.

Oceanolog – ile można zarobić?

Zatrudnienia szukać możesz w instytucjach, naukowych i badawczych. A także tych zajmujących się przemysłem i technologią związana z dnem oceanicznym. Czy to intratny zawód? Na pewno otwiera drogę do międzynarodowej kariery. To praca, w której zarobić możesz nawet 40 – 60 tysięcy złotych w ciągu miesiąca. Kosztowne ekspedycje, długie godziny badań i efekty, które przyspieszają obieg gospodarczy, zapobiegają kataklizmom są cenne. Jako naukowiec teoretyk z kolei zarobić możesz w Polsce około 4000 – 10 000 zł. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *