Press "Enter" to skip to content

Jak zostać oceanologiem?

Niesamowite zjawiska nie dzieją się tylko na powierzchni Ziemi czy w kosmosie. Podwodny świat to niesamowita mieszanka rozmaitych gatunków morskich zwierząt i unikalnej roślinności. To jednak nie wszystko. Im głębiej tym jeszcze ciekawiej. Najciekawsze zjawiska dzieją się w najgłębszych warstwach wód oceanicznych na świecie. Te pokrywają aż 70 % naszej planety. Nie pozostają bez wpływu na środowisko, zjawiska atmosferyczne, zmiany klimatu czy nawet sejsmikę. Badania dna oceanicznego, panujących tam warunków i dziejących się procesów nadal sprawiają, że dowiadujemy się czegoś nowego. To jednak zajęcie bardzo trudne, wymagające zaangażowania i odpowiedniego wykształcenia. Tym zajmują się oceanolodzy – specjaliści od dna oceanicznego. Jak nim zostać?

Oceanolog – wykształcenie zawodowe

W Polsce do zawodu oceanologa przygotowuje tylko kilka uczelni wyższych. Kierunki takie jak oceanografia, oceanotechnika albo ichtiologia morska (tu bardziej zajmować będziesz się oceaniczną botaniką) ukończyć możesz między innymi na uniwersytetach w Gdańsku czy w Szczecinie. To kilka lat wymagającej nauki. Musisz opanować mnóstwo zagadnień teoretycznych oraz nauczyć się myśleć w specyficzny, badawczy sposób. Jakie przedmioty czekają Cię na studiach? Cóż, wiele dowiesz się o biologii oceanu, fizyki i geologii morza, tego, jaka panuje tam chemia i atmosfera. Sporo czasu poświęcone będzie dnu morskiemu, jego zasobom i sposobach jej ochrony oraz zarządzania. Dowiesz się też, w jaki sposób w historii Europa badała dno morskie. Do zaliczenia będzie też oceanografia biologiczna, biotechnologia morska. Pewną odmianą tego zawodu jest oceanotechnika – w tym wypadku zajmujesz się praktycznymi sposobami eksploracji oceanu i jego dna – budowa i zastosowanie okrętów badawczych, militarnych czy przemysłowych.

Oceanolog – gdzie szukać zatrudnienia?

Kompetencje i umiejętności oceanologiczne nie są często wykorzystywane na rynku pracy, za to tam – gdzie możesz szukać zatrudnienia w zawodzie są niezwykle cenne. I całkiem nieźle opłacane. W tej pracy zarobić można nawet kilkadziesiąt tysięcy na miesiąc. Gdzie szukać pracy? Instytuty naukowe, laboratoria badawcze, administracja morska. To także możliwość międzynarodowej kariery w przemyśle, technologii rybołówstwa, kariery naukowej oraz badawczej – to przepustka do wyruszenia na niebezpieczne ekspedycje. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *