Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca operatora wózka widłowego?

Ukończenie kursu i uzyskanie uprawnień na operatora wózków widłowych to jedno, ale jeszcze potrzebne są pewne zawodowe predyspozycje. To zdecydowanie praca dla osób zorganizowanych, operatywnych, z bardzo dobrą koordynacją ruchowo – wzrokowo – słuchową, wyobraźnią przestrzenną i zdolnościami manualnymi. Musisz potrafić być stale skupionym ,a jednocześnie odpornym na stres – w końcu masz do czynienia z niekiedy drogimi towarami, które musisz precyzyjnie i bezpiecznie przewozić, układać przez wiele godzin. Wyobraźnia przestrzenna jest o tyle istotna, że wiele razy będziesz musiał oszacowywać wysokość i odległość punktów od siebie. Zwłaszcza jeśli pracujesz na wózku widłowym wysokiego składowania. Atutem w pracy są też zdolności i pewna podstawowa wiedza techniczna, tak, abyś w razie potrzeby mógł wykonywać proste naprawy albo przynajmniej ocenić stan techniczny powierzonego Ci pojazdu.

Operator wózka widłowego – czym będziesz się zajmował?

Twoim podstawowym obowiązkiem będzie załadowywanie i rozładowywanie towaru za pomocą wózka widłowego. W zależności od tego, gdzie pracujesz – sklep, hurtownia, magazyn, firma produkcyjna lub fabryka – towary muszą być przetransportowane po siedzibie firmy, odpowiednio poukładane i skatalogowane. Bardzo często praca operatora łączy się też z innymi obowiązkami – pracownika sklepu, magazyniera albo nawet kuriera czy logistyka. Oprócz tego, jak wspomnieliśmy, może być Ci przydzielone sprawowanie pieczy nad pojazdem. Musisz stale obserwować jego stan techniczny, diagnozować i zgłaszać zaistniałe usterki, a te mniej poważne niekiedy po prostu naprawiać. Na Twojej głowie leży też przechowywanie księgi rewizyjnej pojazdu oraz dziennika konserwacji.

Operator wózka widłowego – warunki pracy i zagrożenia

Z racji tego, że pracujesz z towarami, które stale przychodzą i wychodzą, Twoja praca będzie miała system zmianowy. Wiele dostaw towarów ma miejsce właśnie w nocy. Przeważnie też pracować będziesz wewnątrz hal, sklepów albo magazynów – w miejscu zadaszonym, ale i sporym i rozległym. Niejednokrotnie jednak wyjedziesz wózkiem na zewnątrz w celu pakowania towarów. Tam musisz liczyć się z każdymi warunkami atmosferycznymi – pogodą słoneczną, upalną, ale i mroźną, śnieżną, wietrzną lub deszczową. Taka praca może nie zawsze wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym – dzisiejsze wózki widłowe są silne i od Ciebie wymagać będą jedynie precyzyjnego i ostrożnego sterowania. Stąd nie ma specjalnych przeszkód, by taką pracę wykonywały także kobiety. Niemniej jest dość obciążająca psychicznie – wymaga koncentracji, a jednocześnie zachowania zimnej krwi. Oprócz tego taka praca to też wiele godzin pod rząd spędzonych w pozycji siedzącej. To na pewno nie wpływa korzystnie na Twój układ kostny i żylny. W miejscu pracy też często panuje hałas, duży ruch a niekiedy unoszący się kurz. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *