Press "Enter" to skip to content

Jak zostać operatorem wózka widłowego?

By móc obsługiwać wózki widłowe w pracy – na przykład w sklepie, na budowie albo w magazynie, musisz ukończyć kurs oraz wyrobić sobie odpowiednie uprawnienia. Tak mówią przepisy. Na szczęście wymogi nie są szczególnie uciążliwe ani wygórowane. A zdecydowanie takie uprawnienia i kompetencje zawodowe mogą podnieść Twoje szanse na rynku pracy.

Operator wózka widłowego – podstawowe wymagania

By w ogóle ubiegać się o uprawnienia do obsługi wózków widłowych musisz być osobą pełnoletnią. Z minimum podstawowym wykształceniem. Następnie musisz przejść stosowne badania lekarskie, które wykluczą ewentualne przeciwskazania do pracy z wózkami widłowymi – w końcu to też jest pojazd, którego nieprawidłowa obsługa może przynieść sporo szkód.

Operator wózka widłowego – kurs na operatora

Kolejnym krokiem jest ukończenie specjalnego szkolenia. Takowe odbywają się w ośrodkach szkoleniowych lub w konkretnych zakładach pracy – pracodawcy niekiedy decydują się szkolić swoich pracowników we własnym zakresie. W tej drugiej sytuacji otrzymasz uprawnienia do obsługi wózków widłowych wyłącznie na terenie tego zakładu pracy. Oczywiście możesz też wyrobić sobie uprawnienia do obsługi wózków, którymi można poruszać się po drogach publicznych. Jednak w tej sytuacji musisz mieć wcześniej już jakieś prawo jazdy. Sam kurs to cykl szkoleń teoretycznych oraz praktycznych. Poznasz przepisy BHP w takiej pracy, budowę wózków widłowych oraz ich rodzaje. A także oczywiście sam będziesz uczył się obsługiwać je własnymi rękami. Nauczysz się wykonywać coraz bardziej zaawansowane manewry oraz poruszać się z cennym i ciężkim ładunkiem w sposób bezpieczny.

Operator wózka widłowego – rodzaje uprawnień i egzamin

Ukończenie szkolenia zakładowego skutkuje tym, że zakład pracy udziela Ci uprawnień zakładowych do pracy jako operator wózków widłowych. A zatem możesz zacząć pracę tuż po szkoleniu, bez potrzeby zdawania egzaminu. Wadą tego rozwiązania jest to, że pracować możesz tylko w tym zakładzie i obsługiwać wózki jedynie na jego terenie. Jeśli zechcesz zmienić miejsce pracy, uprawnienia wygasają w momencie rozwiązania stosunku pracy. Jednak możesz też pójść nieco dłuższą, ale i potencjalnie bardziej opłacalną ścieżką i zdecydować się na zdawanie egzaminu państwowego. Organizowany jest on przez Urząd Dozoru Technicznego i ma na celu sprawdzić Twoje umiejętności obsługi wózków widłowych. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, otrzymasz uprawnienia UDT.

Operator wózka widłowego – uprawnienia UDT i wydane dokumenty

Uzyskanie uprawnień UDT jest trudniejszym (przez wzgląd na egzamin), ale zdecydowanie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Nie tylko Twoje uprawnienia mają zastosowanie na terenie całego kraju, a nie tylko jednego zakładu. Ale też są zupełnie bezterminowe – nie musisz ich cyklicznie odnawiać. Po zdanym egzaminie, otrzymujesz legitymację UDT oraz Książkę Operatora. Dokumenty wydawany przez Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *