Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca organisty? Sprawdź czym zajmuje się organista

Gdzie możesz szukać zatrudnienia jako organista? Pracować możesz w dowolnej parafii katolickiej. Każda w jakimś stopniu potrzebuje organisty. Faktem jest, że rynek pracy w tym zawodzie jest dość hermetyczny. Na ogół, jeśli parafia współpracuje z jednym organistą i jest z nim związana przez wiele lat. Ta okoliczność znacząco ogranicza możliwości znalezienia zatrudnienia. Jeśli jednak masz naprawdę dobre wykształcenie, potrafisz grać bardziej wyszukane utwory liturgiczne, psalmy i historyczne chorały możesz pytać o zatrudnienie w katedrach i sanktuariach. Tam wymagania wobec organistów są nieco wyższe niż na prowincji. Możesz też pytać o pracę w innych związkach wyznaniowych. Organy rozbrzmiewają podczas nabożeństw wspólnot protestanckich i prawosławnych.  

Organista – Obowiązki i organizacja pracy

Odpowiedzialny będziesz przede wszystkim za oprawę muzyczną nabożeństw kościelnych. Repertuar, który przygotowujesz musi być opracowany zgodnie z okresem liturgicznym, charakterem danego nabożeństwa oraz punktem jego programu. A także dostosowanym do wspólnoty wiernych. Nieco inne pieśni preferują młodsi, starsi oraz stricte sami duchowni. Oprócz tego musisz mieć opanowane wszystkie dźwięki, przygrywki i krótkie motywy stosowane podczas poszczególnych elementów Mszy. Uczestniczyć będziesz w nabożeństwach przewidzianych przez grafik parafii, ale też i w mnóstwie okolicznościowych. Śluby, pogrzeby, chrzciny, jubileusze, wizyty biskupa – wszystko to wymaga Twojej obecności i pracy. W mniejszych parafiach niekiedy współdzielić będziesz obowiązki tzw. kościelnego. Oprócz grania będziesz prowadził dokumentację i utrzymywał porządek w świątyni. W niektórych kościołach organista – o ile ma uprawnienia – może pracować także jako dyrygent parafialnego chóru.

Organista – Warunki pracy

Pracować będziesz bezpośrednio na miejscu, w parafii. Tam uczestniczyć będziesz w każdych nabożeństwach. A także przeprowadzał ćwiczenia i próby.  Organy często to ogromne mocarne urządzenia umieszczane na tyłach świątyni. Innym razem mogą być to małe organy, znajdujące się w kącie albo osobnym pomieszczeniu. Oprócz tego niekiedy przyjdzie Ci towarzyszyć procesjom okolicznościowym, świątecznym albo pogrzebowym. Tam również będziesz intonował stosowne pieśni religijne. Praca jest siedząca, choć nie zajmująca wiele godzin naraz.

Organista – ile zarabia?

To, ile zarobisz w danej parafii zależy od jej wielkości, zasobności kościelnego budżetu oraz ilości nabożeństw, na jakie się umawiacie. Przeważnie na miesiąc możesz zarobić około 1000 – 3000 zł brutto. Nie musisz pracować, współpracować tylko z jedną parafią. Niektórym udaje się tak spiąć grafik, by móc obsłużyć dwie lub trzy sąsiadujące ze sobą wspólnoty. Oprócz tego otrzymujesz osobną zapłatę za każdy ślub, pogrzeb itp. Wysokość takiej opłaty ustala się indywidualnie z proboszczem. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *