Press "Enter" to skip to content

Jak zostać organistą? Pracuj jako organista

Predyspozycje zawodowe w pracy jako organista. To przede wszystkim praca dla osób uzdolnionych muzycznie. A przy tym takich, których ciągnie do gry na organach kościelnych. Mocarnym, specyficznym i wymagającym sporo wiedzy i wprawy instrumencie. Musisz zwyczajnie czuć w sobie talent i powołanie do gry na organach. A przy tym mieć świadomość o specyfice muzyki, którą wykonujesz. Ma ona na celu zachowywać charakter sakralny, uświetniać nabożeństwa i uroczystości. A przy tym spełniać dość istotne wymogi dotyczące formy jej wykonywania. Intonowanie chorałów, średniowiecznych łacińskich pieśni oraz psalmów wymaga zachowania pewnego rytu i charakteru. A to z kolei powoduje, że potrzebna Ci jest wiedza historyczna, kulturoznawcza i kontekst sakralny. Dobry słuch, umiejętności manualne i poczucie rytmu to jedno.  Nie bez znaczenia oczywiście jest potrzebny talent wokalny. Większość pieśni będziesz musiał odśpiewywać też sam, by zachęcić zebranych wiernych. Nie musisz być od razu wokalnym wirtuozem. Praktyka pokazuje, że oczywiście nie potrzebujesz głosu mistrza świata. Wystarczy czysty, wolny od fałszu i niedrażniący głos.

Organista – Czy musisz być osobą wierzącą?

Nie ma oczywiście takiego obowiązku. Niemniej podejście poszczególnych proboszczów może być różne. Niektórzy nie rozliczają Cię z religijności, lecz fachowości. Choć oczywiście – podobnie jak w przypadku katechetów – związkom wyznaniowym nie będzie w smak, jeśli żyjesz w sposób rażąco sprzeczny z wartościami głoszonymi przez dany Kościół. Zaangażowanie religijne, miłość do muzyki sakralnej i Liturgii są jednak bardzo wskazane.

Organista – Wykształcenie zawodowe

Zasadniczo do nauki pracy organisty wystarcza ukończenie odpowiedniego Studium Organistowskiego. Często organizują je diecezje katolickie. Nauka trwa na ogół 3 – 4 lata. Jeśli zupełnie jesteś świeży w kwestii gry na kościelnych organach, czeka Cię jeszcze dodatkowy rok wstępny. Podczas zajęć będziesz po prostu uczył się gry na organach. Poznasz ich budowę, specyfikę i zasady nakładania dźwięków. Do tego czekać będą Cię zajęcia z zasad muzyki, kształcenia słuchu, harmonii, liturgiki oraz chorału gregoriańskiego. Nauka kończy się otrzymaniem dyplomu, który uprawnia do wykonywania zawodu.

Organista – Inne formy zdobycia zawodu

Dobrym podglebiem do zaczęcia nauki w Studium Organistowskim jest zdobycie podstawowego lub wyższego wykształcenia muzycznego. Oferują takie państwowe i prywatne szkoły muzyczne w klasie organów. Podobną wiedzę i umiejętności zdobyć możesz na wydziałach instrumentalnych akademii muzycznych na kierunkach muzykologia albo muzyka kościelna. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *