Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca palacza kotłów CO?

Twoim głównym zadaniem jest oczywiście dostarczanie ciepła do wszystkich pomieszczeń nieruchomości, w której pracujesz. Polega to na obsłudze pieca w sposób do tego przeznaczony, dostarczania mu paliwa stałego lub ciekłego – na przykład olej opałowy, węgiel czy dbać o stały poziom wody w ramach systemu instalacji grzewczej. W starszych instalacjach, rozpalanie musi odbywać się każdego dnia od nowa. Nowoczesne rozwiązania oferują możliwość stałego ogrzewania budynku na identycznym poziomie, o ile dostarczana jest na bieżąco odpowiednia ilość paliwa. Musisz na bieżąco monitorować jego stan, podobnie jak temperaturę i ciśnienie. Piece pozostawione same sobie mogą prowadzić do katastrofy. Co ważne, ogrzewanie różnych rodzajów obiektów musi odbywać się w indywidualny sposób. Nieco inne wymogi ma blok mieszkalny, galeria handlowa, hotel czy zakład produkcyjny. Oprócz tego Twoim zadaniem jest dokonywanie konserwacji, napraw czy wymian podzespołów pieców. Zobowiązany jesteś ściśle do przestrzegania zasad BHP i przepisów przeciwpożarowych. Odpowiadasz za bezpieczeństwo kotłowni i stan techniczny urządzeń i narzędzi.

Palacz kotłów CO – sezonowy charakter pracy

Praca palacza w Polsce ma charakter sezonowy – nie ma zapotrzebowania na ogrzewanie budynków w miesiącach późno wiosennych i letnich. W tym czasie zajmować się będziesz innymi czynnościami porządkowymi, konserwacyjnymi, naprawczymi czy organizacyjnymi. W zależności od miejsca, w którym pracujesz i jaki masz dokładny zakres obowiązków poza utrzymywaniem ciepła.

Palacz kotłów CO – warunki pracy i zagrożenia

Twoim miejscem pracy jest oczywiście kotłownia. Ta może być zorganizowana i wyposażona w bardziej lub mniej komfortowy dla Ciebie sposób. W niektórych firmach wiele rzeczy może być zautomatyzowanych, a Twoim zadaniem jest głównie monitorowanie stanu paliwa i jego rodzaj. Innym razem kotłownia będzie mniej sterylna i wymagająca od Ciebie sporego wysiłku fizycznego. Tyczy się to zwłaszcza  starszych nieruchomości, posługujących się bardziej manualnymi w obsłudze piecami i rozwiązaniami technologicznymi. W takim wypadku praca narażać będzie Cię na szereg czynników szkodliwych zdrowiu. Zdecydowanie zdrowiu nie sprzyja praca w wysokiej temperaturze, z ograniczonym dostępem do tlenu za to z ryzykiem kontaktu z tlenkiem węgla w przypadku nieszczelności instalacji. Zbyt wysokie ciśnienie i temperatura w kotle rodzi też ryzyko uszkodzeń czy w skrajnym wypadku wybuchu instalacji. Potencjalnie groźny jest też kontakt z gorącym paliwem. Oraz kontakt z chemikaliami występującymi w kotłowni – wanad, azbest izolacyjny, inhibitory korozji, substancje służące do regeneracji kolumny jonitowej czy usuwania kamienia. Praca ma charakter zmianowy, odbywa się w często w sporym hałasie, w monotonii i potencjalnie w kontakcie z grzybami czy innymi mikroorganizmami. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *