Press "Enter" to skip to content

Jak zostać palaczem kotłów CO? Praca w kotłowni

Pracownik kotłowni w naszych szerokościach geograficznych jest niezbędny. Zima potrafi dać w kość i ogrzewane muszą być nie tylko domy prywatne, ale i szereg obiektów i instytucji. Na tym stanowisku zatem szukać możesz pracy niemal wszędzie – sklepy, galerie handlowe, gastronomia, salony kosmetyczne, urzędy, instytucje publiczne, usługowe, naukowe, produkcyjne. Wszędzie potrzebny jest palacz, który może obsługiwać zwykłe piece, kotły parowe oraz kotły CO gazowe czy wodne rusztowe. Zwłaszcza te ostatnie wymagają uzyskania uprawnień i przygotowania do takiej pracy, jaką dają kursy. Wyjątkiem są instalacje cieplne, które nie mają mocy przekraczającej 50 kW.

Palacz kotłów CO – predyspozycje zawodowe

Podstawowym wymogiem do wzięcia udziału w kursie jest osiągnięcie pełnoletności i ukończneie przynajmniej podstawówki. Oczywiście dla pracodawcy większym atutem będzie wykształcenie średnie, najlepiej techniczne. To istotne w przypadku wykonywania innych, równoległych prac porządkowych, konserwatorskich czy organizacyjnych, które wykonywałbyś w miejscu pracy poza samym ogrzewaniem obiektu. W tej pracy istotna jest kondycja fizyczna, sprawny układ ruchu, oddechowy i wzrok. Musisz być osobą sumienną, punktualną, dyspozycyjną i dokładną.

Palacz kotłów CO – kursy i uprawnienia

Istnieje dość liczna oferta ośrodków szkoleniowych na ukończenie kursu obsługi i konserwacji różnych rodzajów kotłów CO. Są przeważnie płatne, dlatego warto wybrać taką ofertę, która daje Ci też świadectwo uprawnień do obsługi takich kotłów. Podczas zajęć rozpisanych na kilka tygodni wykładowcy opowiedzą Ci o stanie prawnym dotyczącym stosowania pieców i ogrzewania budynków, o zasadach BHP, przepisach i procedurach przeciwpożarowych. Oraz o tym co najważniejsze – jak działa kocioł CO, jak jest zbudowany, jaki jest prawidłowy schemat kotłowni, w jaki sposób działają poszczególne sieci i instalacje grzewcze, jak prawidłowo kotły eksploatować i jakie są typy opału. Nauczysz się też przeprowadzać proste czynności konserwatorskie i naprawcze. Zajęcia mają  Całość kończy się specjalnym egzaminem przed komisją kwalifikacyjną z ramienia Urzędu Regulacji Energetyki.  Zaliczając go, zdobywasz kwalifikacje G2/E, które jednak musisz odnawiać co około pięć lat.

Palacz kotłów CO – ile możesz zarobić?

Zarobki palaczy są przeważnie do siebie zbliżone. Więcej zarobić możesz w dużych firmach czy obiektach, które wymagają obsługi kilku pieców oraz Twoje obowiązki zawodowe są szersze niż tylko pilnowanie stanu ogrzewania. Najczęściej przewijają się zarobki w przedziale około 3000 – 4000 zł brutto. wpływ na to ma Twoje doświadczenie, poziom uprawnień i staż pracy. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *