Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca pielęgniarki?

Praca pielęgniarki nieco różni się w zależności od miejsca, w którym pracuje. Opowiemy Ci o tym poniżej. To, co zawsze będzie Cię czekać to ciężka praca, pełna wyrzeczeń i wymagająca zaangażowania. Pielęgniarka w zależności od miejsca pracy wykonuje różne czynności. W jaki sposób pracuje pielęgniarka?

Pielęgniarka w szpitalu

Przede wszystkim Twoje główne obowiązki sprowadzają się dwóch kategorii czynności – opieka nad pacjentem i asysta dla lekarza prowadzącego. Będziesz podawać leki, tlen, wykonywać iniekcje, zmieniać opatrunki oraz przygotowywać chorych do badań i zabiegów. Podczas swojego dyżuru musisz odwiedzać pacjentów, zwłaszcza tych, którzy mogą mieć problem samodzielnie zgłosić jakiś problem. Do tego trzeba będzie dokonywać pomiarów temperatury, ciśnienia tętniczego krwi oraz informować lekarza o każdych nieprawidłowościach. Do tego czasem trzeba będzie pacjentom pomóc się umyć oraz dokonać podstawowej toalety. Twoim zadaniem będzie też sporządzanie karty chorego – to ta tabliczka, która widnieje przy łóżku każdego pacjenta. Widujesz ją zapewne, odwiedzając bliskich w szpitalu. Niektóre zadania możesz wykonać tylko jako wyżej wykwalifikowana lub wyspecjalizowana pielęgniarka (np. podawanie określonych rodzajów leków).

Warunki pracy pielęgniarki

Pracujesz w systemie zmianowym. Jest on rozciągnięty na wszystkie dni tygodnia i godziny w dobie. Nie ma tutaj wyjątków na święta lub weekendy. Jeżeli zajdzie pilna potrzeba, możesz zostać wezwana do pomocy. Na przykład po wypadku. To praca stresująca, wymagająca fizycznie i emocjonalnie. Podlegasz przełożonej pielęgniarek, która przygotowuje grafik godzin Waszej pracy.

Pielęgniarka w gabinecie

Nieco inne zajęcia zawodowe będziesz wykonywać pracując w spokojnym gabinecie lekarskim. Taka praca to asystowanie doktorowi podczas zabiegów. Twoim zadaniem również będzie opieka nad pacjentem, przygotowanie go do zabiegu i dokonanie stosownych pomiarów. Będziesz przygotowywać narzędzia lekarskie, myć i po użyciu dezynfekować je. Do tego czasami Twoja praca przypominać będzie pracę sekretarki. Zwłaszcza w małych gabinetach lekarskich. Będziesz umawiać wizyty, prowadzić dokumentację chorobową. Taką pracę wykonywać będziesz na ogół w godzinach dziennych, kiedy pracuje gabinet. Wyklucza to święta i dni ustawowo wolne.

Pielęgniarka środowiskowa

Niektóre pielęgniarki pracują w terenie. W konkretniej odwiedzają pacjentów, którzy objęci są leczeniem. Ale nie wymaga to hospitalizacji. Odwiedzasz wtedy potrzebujących w ich domach. Sprawdzasz, co u nich słychać i wypytujesz o potrzeby. Podajesz leki lub pomagasz w życiowych czynnościach – toaleta, rehabilitacja. A niekiedy też porządki, gotowanie i robienie zakupów.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *