Press "Enter" to skip to content

Pielęgniarka na samozatrudnieniu, czy pielęgniarka na etacie?

Na rynku istnieje dość spory deficyt pielęgniarek. Dotyka to zarówno sektor publicznych, jak i prywatny. To oznacza, że jeżeli decydujesz się na pracę jako pielęgniarka, nie powinnaś mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia. A może dobrym pomysłem byłoby podjęcie własnej działalności gospodarczej? Gdzie możesz pracować jako pielęgniarka?

Pielęgniarka – Czy tylko kobiety?

Prawdą jest, że liczebnie dominują w tym zawodzie kobiety. W naszych publikacjach używamy formy żeńskiej tego zawodu z powodu zakorzenienia tego faktu w wyobraźni społecznej. Niemniej statystki pokazują, że coraz częściej przekonują się do takiej pracy także mężczyźni. Nie tylko kobiety wykazują się empatią, zaangażowaniem i chęcią niesienia pomocy chorym i cierpiącym.

Pielęgniarka – specjalizacje zawodowe

Po ukończeniu studiów jesteś przygotowana do pracy jako pielęgniarka ogólna. Jednak możesz zainwestować nieco więcej czasu w swój rozwój i wybrać specjalizację. Możesz to zrobić poprzez odbycie specjalnego dodatkowego szkolenia. Specjalizacji jest wiele. Wymieńmy choćby chirurgię, anestezjologie, epidemiologię, neurologię, onkologię, pediatrię. Do tego pielęgniarstwo operacyjne, opieki długoterminowej i paliatywnej, rodzinne albo środowiskowe.

Pielęgniarka – Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Wszędzie tam, gdzie do pracy potrzebna jest pielęgniarka. A więc wszystkie placówki służby zdrowia – szpitale, ośrodki zdrowia, prywatne i publiczne gabinety lekarskie. Do tego pielęgniarkę zatrudnia się w szkołach, na uczelniach, instytucjach edukacyjnych, kulturalnych albo sportowych.

Własny gabinet pielęgniarski

Istnieje jeszcze inna metoda znalezienia sobie pracy jako pielęgniarka. Jeżeli masz prawo do wykonywania zawodu oraz minimum dwuletnią praktykę, możesz założyć własny gabinet pielęgniarski. Zarówno w formie samozatrudnienia jak i skrzyknięciu kilku koleżanek po fachu. Wykonywać możecie podobne prace co pielęgniarki gabinetowe i środowiskowe, lecz na własny rachunek i w oparciu o zlecenia. Podobnież rozliczać możecie się za swoje usługi z NFZ i US.  Niektóre pielęgniarki zakładają własną działalność w spółce z lekarzem i wspólnie czerpią zyski z jego prowadzenia. Podlegacie wtedy kontrolom Izby Pielęgniarek i Położnych oraz sanepidu. Lokal musi być dostosowany do prowadzenia działalności leczniczej. Musi być zachowywana czystość i ergonomia dostosowana do osób niepełnosprawnych. Do tego gabinet powinien być wyposażony w odpowiednią i sprawną aparaturę, narzędzia i sprzęt. Masz również prawo reklamować swoje usługi za pośrednictwem mediów. W końcu od ilości pacjentów zależą Twoje zarobki.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *