Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca politologa? Czym będziesz się zajmował jako politolog?

Zajmowanie się polityką jako nauką to ciągłe prowadzenie badań nad pojęciami związanymi ze sprawowaniem władzy lub walką o nią. Oraz wpływem, jaki władza polityczna ma na społeczeństwo. Zakres tego, czym możesz zajmować się jako politolog jest dość szeroki. Analizować możesz postępowania konkretnych polityków, całego obozu rządzącego i opozycyjnego. Snuć prognozy i proponować rozwiązania. Ale też omawiać aspekty polityczne w sposób teoretyczny – pierwotne pojęcia rządzenia, współczesny wpływ tego procesu na funkcjonowanie państwa, gospodarki i społeczeństwa oraz funkcjonowanie całych krajów i organizacji międzynarodowych.

Politolog – Warunki pracy

To przede wszystkim praca umysłowa. Polegająca na spędzaniu czasu za biurkiem, lekturze codziennych doniesień politycznych i gospodarczych. Sporo będziesz czytał, ale też pisał. Przede wszystkim takich materiałów, które będą u Ciebie zamówione. Mogą to być artykuły dotyczące analizy bieżących wydarzeń politycznych, prognoz na przyszłość, zagadnień teoretycznych i naukowych. Nie ma w tym zawodzie jakichś wymagań dotyczących kondycji fizycznej. To praca wyłącznie umysłowa. Istotne są inteligencja, wiedza, zdolność logicznego i analitycznego myślenia.

Politolog – Praca w zawodach pokrewnych

Wykształcenie politologiczne przydaje się także w nieco innych zawodach. Często takie przygotowanie zawodowe mają socjologowie, dziennikarze, historycy, nauczyciele szkolni i akademiccy. Prawdą jest, że jest to zawód dla pasjonatów polityki i jej prawideł. Daje przygotowanie do pracy w parlamencie lub instytucjach politycznych, lecz praktyka pokazuje, że niezbyt często tak właśnie toczy się kariera zawodowa politologów. Trudno zatem znaleźć jest pracę stricte w zawodzie. Stąd – decydując się na takie studia wyższe – musisz liczyć się z tym, że będziesz szukał pracy w branżach pokrewnych.

Politolog – ile zarabia?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależ od tego, gdzie jesteś zatrudniony i w jakim charakterze. Pensje różnią się w zależności od branży, typu umowy, zakresu obowiązków oraz Twoich własnych umiejętności i zaangażowania. Przyjmuje się, że zarobić możesz w granicach 3000 – 10 000 zł. Niższe pensje spotkają Cię w urzędach i samorządach. Znacznie lepiej zarobisz jako wzięty i słuchany analityk polityczny piszący w prestiżowej gazecie lub występując w mediach. W  tym ostatnim przypadku rozliczany będziesz za każde pojedyncze zamówienie – wystąpienie, artykuł, udział w audycji.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *