Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca polonisty?

W obiegowej opinii studia polonistyczne to nudny kierunek. Przeznaczony dla wyjątkowych pasjonatów literatury. Choć dający sporą wiedzę, niekoniecznie mający przełożenie na możliwości prowadzenia kariery zawodowej. Czy tak jest w istocie? Przedstawimy Ci kilka konkretnych możliwości pracy po polonistyce.

Polonista – nauczyciel w szkole

Wielu polonistów wybiera studia kierunkowe właśnie z myślą pracy z dziećmi i młodzieżą w szkole. To rzeczywiście najczęściej wybierana praca po studiach polonistycznych. Pracodawcy, oprócz oczywiście dyplomu wyższej uczelni, wymagają też przejawiania predyspozycji istotnych w pracy nauczyciela. Poczucie misji, cierpliwość, dar przemawiania i przekazywania wiedzy oraz odpowiednie podejście do uczniów. Koniecznym warunkiem jest uzyskanie uprawnień pedagogicznych. Te otrzymać możesz jeszcze podczas studiów, przy wyborze odpowiedniej specjalizacji. Lub zaliczając kurs pedagogiczny na własną rękę. Możesz też połączyć polonistykę z pedagogiką specjalną – z uprawnieniami np. oligofrenopedagoga lub surdopedagoga. W ten sposób polskiego uczyć możesz też dzieci niedosłyszących lub lekko upośledzonych.

Polonista – język polski w służbie informacji

Polonistyka to świetne podwaliny do pracy jako dziennikarz. Nie każdy z nich kończył studia kierunkowe, a sama polonistyka oferuje odpowiednią specjalizację. W tej pracy oczywiście ważna jest nie tylko umiejętność pisania, oczytanie i sprawność językowa. Ale też dociekliwość, rzetelność, terminowość i odpowiedzialność za słowo. W ramach pracy dziennikarza możesz wybrać interesujący Cię wycinek rzeczywistości – polityka, sport, kultura. Warsztat polonistyczny jest niezwykle przydatny i istotny w tej pracy.

Polonista – praca nad tekstem

Polonistyka to świetne podglebie do pracy nad tekstem. Tekstem, który sam sporządzasz – na przykład jako redaktor, felietonista albo po prostu twórca – lub go korygujesz jako korektor. Sprzedawać możesz swoje treści w postaci druku, publikacji internetowych albo jako felietony w gazecie. Możesz też – zarówno etatowo albo jako freelancer – zajmować się poprawianiem cudzych tekstów. Wielu twórców, choć świetnych merytorycznie i zachwycających w doborze metafor czy środków stylistycznych, niestety na bakier jest z interpunkcją, a nawet ortografią. Korektor może też poprawiać poważne, naukowe prace, teksty artystyczne i użytkowe. Zaletą jest to, że nie musisz znać się na materii. Ważne, abyś wiedział „gdzie powinien być przecinek”.

Polonista – pisanie i reklama

Wiedza i warsztat polonistyczny posłużyć mogą Ci też tworzeniu innego rodzaju treści. Zawody copywritera albo marketingowca wiążą się z polonistyką ściślej niż sądzisz. Tworzenie treści reklamowych czy marketingowych wymaga bardzo sprawnego posługiwania się językiem polskim. Nie tylko od strony ortograficznej czy interpunkcyjnej. Ale też – a może przede wszystkim – znajomości konwenansów językowych, umiejętności stosowania wyszukanych metafor albo poprawnego i adekwatnego umieszczania związków frazeologicznych. Bardzo istotna jest kreatywność w doborze neologizmów i środków stylistycznych. W ten sposób „produkować” możesz teksty artykułów sprzedażowych, reklam, scenariuszy filmowych czy tekstów piosenek. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *