Press "Enter" to skip to content

Jak zostać polonistą?

Filologia polska to kierunek studiów przeznaczony dla osób, które wiążą swoją przyszłość zawodową z polonistyką. Studia dają kompleksową wiedzę na temat historii, struktury i specyfiki języka polskiego. Zarówno od strony gramatycznej, semantycznej i kulturowej. Dla kogo takie studia i jak zostać polonistą?

Polonista – predyspozycje zawodowe

Trzeba przyznać, że z roku na rok ten kierunek staje się coraz bardziej elitarny. Nie dlatego, że ciężko się na niego dostać – wręcz przeciwnie. Polonistyka odnotowuje spadek zainteresowania, a tym samym masz spore szanse by wskoczyć na wolne miejsce. Wynika to z obiegowej opinii, że takie studia nie dają specjalnych perspektyw do pracy zawodowej – może poza nauczycielem polskiego w szkole. O tym, że nie do końca jest to prawdą przekonujemy w artykule Polonista – jak wygląda praca? Jaki jednak powinien być dobry polonista? Otóż zdecydowanie to zawód dla osób kochających literaturę, zainteresowanych zgłębianiem naszego języka, a także niezrażających się naprawdę pokaźną liczbą lektur do przeczytania. Istotne są też cechy charakteru – z jednej strony wrażliwość na piękno i na słowo, zmysł artystyczny i wyczucie smaku, z drugiej doskonała pamięć, umiejętność logicznego myślenia i elokwencja.

Polonista – filologia polska

Ten kierunek studiów spotkać możesz w bardzo wielu uczelniach w Polsce. Jedynie uniwersytety stricte techniczne lub szkoły specjalistycznie nie mają go w swojej ofercie. Podczas nich odbędziesz mnóstwo wykładów i zajęć prowadzonych przez wybitnych specjalistów materii. By jednak się na nie dostać musisz odrobinę się natrudzić – przede wszystkim wysoko zdać maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, a także z języka obcego. Nie zaszkodzi dobry wynik z historii czy wiedzy o społeczeństwie. Studia mają charakter zarówno stacjonarny jak i zaoczny, a odbywać je możesz na poziomie licencjata i magistra.

Polonista – czego uczą studia?

Studia na filologii polskiej mają na celu przekazać Ci jak najwięcej wiedzy o języku polskim. Zarówno tym literackim, stosowanym jak i o zasadach jego pisowni i składni. Stąd do zaliczenia będziesz miał taki przedmioty jak np. historia literatury polskiej, gramatyka opisowa, elementy łaciny i kultury antycznej, analiza i interpretacja dzieła literackiego czy kultura języka. Będziesz miał też do czynienia z przedmiotami bardziej specjalistycznymi – np. emisja głosu, metody komputerowego opracowywania tekstu, podstawy komunikacji wizuralenj czy marketing i public relations. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *