Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca pracownika ds. sourcingu?

Sourcing (z angielskiego pozyskiwanie) to swego rodzaju pomysł na działanie przedsiębiorstwa, które potrzebuje rozszerzyć swoją działalność, lecz nie jest ono w danej chwili gotowe na to logistycznie, sprzętowo lub stanem swoich kadr. Rozwiązaniem zatem wydaje się być pozyskiwanie innych podmiotów i w mniejszym lub większym stopniu włączanie ich we własne struktury. Sourcing to także określenie na taką pracę, która w sposób logiczny i sensowny koordynuje i planuje podział prac pomiędzy już „posiadane” podmioty i wykonywanie procesów biznesowych.

Pracownik ds. sourcingu – szczegółowa analiza

Całość Twoich działań jako pracownika od sourcingu musi być oczywiste oparta na dogłębnej analizie uwzględniającej potrzeby, cele i zasoby przedsiębiorstwa. Musisz zdefiniować, które obszary powinny pozostać w „jądrze” firmy, a które należy zlecić podmiotom podległym czy nawet zewnętrznym (sprawdź nasz cykl artykułów dotyczących pracownika outsourcingu). Bardzo istotne jest opieranie się na dotychczasowych doświadczeniach firmy. W swojej analizie musisz uwzględnić, które typy działań biznesowych firmowej bazie wychodził dobrze, a które lepiej zastąpić innymi pracownikami.

Pracownik ds. sourcingu – obowiązki zawodowe

Twoim głównym zadaniem jako pracownika odpowiedzialnego za firmowy sourcing jest taka optymalizacja działań przedsiębiorstwa, by przynosiło jak największe zyski a prace produkcyjne, usługowe, logistyczne czy marketingowe przebiegały najbardziej możliwie sprawie. Jak to osiągnąć? Poprzez dbałość o trwałość łańcuchów dostaw, kontakt z kontrahentami, znajdowanie nowych i negocjowanie nowych, korzystniejszych warunków współpracy. Samo planowanie to jednak nie wszystko. Na Twojej głowie jest wtedy organizowanie przetargów, prowadzenie dokumentacji, sporządzanie (lub zlecanie) tekstów umów, ekspertyz i oględzin. Czekać będzie Cię sporo zawieranych kontraktów, doszkalania się w kwestii prawa gospodarczego i tego, które firmy warto dołączać do bazowego przedsiębiorstwa.

Pracownik ds. sourcingu – warunki pracy

Zdecydowanie jest to praca dla osób lubiących wyzwania. Szefostwo rozliczać będzie Cię z efektów, niekoniecznie pytając o szczegóły działań. Tym samym masz sporą autonomię, ale i presję czasu i wyników. Na ogół praca ma charakter biurowy i przebiega w regularnych godzinach. Choć oczywiście wiele zaangażowania musisz włożyć także we własne przygotowanie, podejmowanie prób rozmów biznesowych. Oraz wizyty w terenie – odwiedzanie pozyskiwanych przedsiębiorstw, negocjowanie warunków i dopinanie kontraktów. To wszystko wymaga Twojego osobistego stawiennictwa, reprezentatywnej aparycji i pogodnego usposobienia.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *