Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca pracownika ds. wprowadzania danych?

Już sama nazwa tego stanowiska brzmi ciekawie. Pracownik, który wprowadza dane. Czy to oznacza osobę, która przez osiem godzin dziennie mozolnie przepisuje numery PESEL? A może ta praca jest bardziej skomplikowana i wymagająca. Wiele zależy od tego, gdzie pracujesz i jakiego rodzaju dane wprowadzasz i przetwarzasz.

Pracownik ds. wprowadzania danych – czym jest „wprowadzanie”?

Wprowadzanie danych do komputerowego systemu polega na ich wpisywaniu w celu stopniowego budowania bazy danych. Niekiedy jest to proste przepisywanie zadanych treści, ale może być to też Twoja interpretacja tych treści. Dane na podstawie danych. Wprowadzanie danych może polegać na przepisywaniu dłuższych lub krótkich tekstów albo na bardzo konkretnym wypełnianiu poszczególnych rubryk. Dane wprowadzane są do wewnętrznych systemów komputerowych, nierzadko stworzonych wyłącznie na potrzeby danego przedsiębiorstwa. To hermetyczne bazy danych, dobrym przykładem jest ewidencja gruntów, CEPiK, wewnętrzna baza danych klientów sprzężona z automatycznym serwisem usługowym.

Pracownik ds. wprowadzania danych – przetwarzanie danych

Nie zawsze wystarczy, że po prostu przepiszesz dane. Musisz też zajmować się ich przetwarzaniem. Od prostego katalogowania – np. wedle alfabetu, ale też przeznaczenia, kategorii ważności, rodzaju materii. Aż po bardziej skomplikowane przetwarzanie statystyczne, matematyczne czy w celach wysyłkowych. Nie zawsze daną jest tekst. Może być to też obraz, dźwięk wyrażony w różnej cyfrowej postaci. Zajmować też możesz się optymalizowaniem skatalogowanych danych tak, aby łatwo było je odszukać i zwyczajnie były funkcjonalne.

Pracownik ds. wprowadzania danych – jakiego rodzaju dane?

Rodzaj wprowadzanych danych zależy od profilu działalności miejsca, w którym pracujesz. Mogą być to dane osobowe, dane wrażliwe, wyniki badań naukowych, katalog abonentów, dane techniczne rejestrowanych pojazdów, zebrane informacje statystyczne, wyniki obliczeń matematycznych, dane kandydatów na jakieś stanowisko, katalog produktów, usług, cen. Mogą być to wreszcie dane zastrzeżone tajemnicą handlową czy państwową, za których ujawnienie grozi kara.

Pracownik ds. wprowadzania danych – warunki pracy

Czy taka praca może być wymagająca? Wbrew pozorom tak. Wpisywanie danych wymaga niekiedy niezwykłej precyzji i skupienia uwagi. Tyczy się to zwłaszcza liczb, numerów kont, funkcji matematycznych, paragrafów prawnych. Wiele danych, które wprowadzasz stanowią podstawę automatycznych procesów w systemie firmy. Na podstawie danych, które wprowadzasz dokonywane sa transakcje, wyciągane wnioski badawcze czy prowadzone są postępowania. Nawet drobne błędy mogą pośrednio skutkować stratami dla firmy czy zaburzeniem funkcjonowania. Praca na ogół odbywa się w regularnych godzinach, w charakterze biurowym czy urzędowym. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *