Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca rachmistrza spisowego?

Raz na około 10 lat w Polsce przeprowadzany jest spis powszechny. Ten ostatni, z roku 2021, każdy obywatel mógł załatwić samodzielnie, przez Internet. Wystarczy wystukać witrynę spisową, odpowiedzieć na pytanie, potwierdzić tożsamość i gotowe. Nie każdy jednak woli taką formę czy potrafi to zrobić. Nie każdy przecież też musi mieć dostęp do Internetu! Stąd istniała i istnieć będzie potrzeba angażowania rachmistrzów spisowych, którzy – na życzenie obywatela – przeprowadzą z nim wywiad spisowy. Może on odbyć się osobiście w domu obywatela albo telefonicznie.

Rachmistrz spisowy – spis w terenie

Spis w terenie był kiedyś podstawową formą pracy rachmistrza. Polega na odwiedzeniu obywatela, a zazwyczaj całej rodziny w ich miejscu zamieszkania. Zabierasz ze sobą ankietę, legitymację i informatory spisowe. Musisz okazać swoją tożsamość obywatelowi oraz – jeśli zechce – dać się zweryfikować procedurze potwierdzającej prawdziwość Twojej pracy. Tylko wtedy możesz przystąpić do wywiadu. Rozmawiasz z mieszkańcami, spisujesz dane, wychodzisz i wracasz do urzędu. Musisz zdać zebrany przez siebie materiał oraz wprowadzić go do systemu.

Rachmistrz spisowy – obsługa telefoniczna

Całkiem podobnie, choć szybciej, wygląda sprawa telefonicznie. Dzwonisz do obywatela, przedstawiasz się i podobnie jak w terenie, musisz poddać się weryfikacji swojej tożsamości. Niekoniecznie dzwonisz do obywatela o umówionej wcześniej porze, ale nie możesz tego robić w nocy czy w dni wolne od pracy.

Rachmistrz spisowy – warunki pracy

To, ile pracujesz w ciągu dnia, zależy od tego ile masz do przeprowadzenia wywiadów oraz ich rodzaju. Wiadomo, że bardziej czasochłonne jest wyruszenie w teren niż rozmowa telefoniczna. Niekiedy gmina, urząd statystyczny czy GUS przesyła Ci listę obywateli, którzy nadal się nie spisali. Masz prawo do nich zadzwonić i zaproponować załatwienie tego obowiązku od ręki. Pamiętaj, że musisz być uprzejmy, asertywny i cierpliwy. Masz do czynienia z bardzo różnymi ludźmi, którzy w różny sposób mogą reagować na zadawane pytania. Tobie zaś wolno pytać wyłącznie o to, co masz w spisie. Żadnych komentarzy, dodatkowych pytań czy pytań „z ciekawości”.

Rachmistrz spisowy – ile możesz zarobić?

Zatrudniony jesteś w oparciu o umowę zlecenie. Oczywiście nie robisz tego wszystkiego za darmo. Rachmistrzowie spisowi otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę. Jest ono identycznej wysokości niezależnie od regionu kraju, wielkości gminy czy też tego czy obsługujesz obywateli osobiście lub telefonicznie. Ile zatem możesz zarobić? Wedle ustawy przysługuje Ci wynagrodzenie oraz dodatek. Co ciekawe, oba wynoszą 6 zł brutto. Otrzymujesz szóstaka za każdy przeprowadzony wywiad z osobą spisywaną. Niezależnie, czy osobiście czy telefonicznie. Tym samym można uznać, że Twoje wynagrodzenie wynosi 12 zł brutto pomnożone przez ilość przeprowadzonych wywiadów.  

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *