Press "Enter" to skip to content

Jak zostać rachmistrzem spisowym?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań to organizowana przez państwo raz na jakiś czas ogólnopolska akcja. Ostatni raz spis w Polsce odbył się w 2021 roku. Ma ona na celu zebranie jak największej ilości dokładnych danych statystycznych i gospodarczych na temat obywateli Polskich. Rząd w ten sposób ma pełniejsze dane na temat struktury społecznej i socjologicznej społeczeństwa i poszczególnych regionów. Dysponując taką wiedzą może prowadzić bardziej efektywną i celową politykę społeczną. Przeprowadzenie takiej akcji to jednak wyzwanie logistyczne, wymagające zaangażowania masy ludzi. Także osób, które będą te dane aktywnie pobierać – czyli rachmistrzów spisowych. Jak kimś takim zostać?

Rachmistrz spisowy – nabór na spisowego

By zostać zaangażowanym w spis powszechny musisz zgłosić się podczas naboru, który odbywa się na ogół kilka miesięcy przed samym spisem. Jego organizacja jest na głowie wyłonionych przedstawicieli urzędów gmin – Gminnych Komisarzy Spisowych. Przeprowadzają oni rekrutację na podstawie wymogów stosownej ustawy, która uchwala na jest na okoliczność danego spisu.

Rachmistrz spisowy – niezbędne wymagania

Kandydaci na rachmistrza muszą spełniać kilka wymogów:

  • pełnoletność,
  • biegła znajomość polskiego w mowie i piśmie,
  • minimum średnie wykształcenie,
  • niekaralność za przestępstwo umyślne, w tym przede wszystkim przestępstwo skarbowe,
  • nieposzlakowana opinia.

To w zasadzie wystarczy. Na szczęście nie musisz mieć skończonych studiów ekonomicznych, by być rachmistrzem. To jednak, że spełniasz te wymogi, jeszcze nie gwarantuje, że zostaniesz zaangażowany do spisu.

Rachmistrz spisowy – szkolenie przygotowawcze

Wszyscy chętni zostają poddani wstępnemu szkoleniu. Dziś odbywa się ono nawet zdalnie. Szkolenie pokaże Ci, jak przeprowadza się wywiad z respondentami, o co musisz koniecznie zapytać, a na które pytania nie musi paść odpowiedź. Dowiesz się, jak obsługuje się system spisowy, jak efektywnie wypełniać ankietę, w jaki sposób komunikatywnie i asertywnie rozmawiać z obywatelami. Całość kończy się egzaminem, z którego musisz uzyskać minimum 60 % punktów. To jeszcze nie koniec. Każda gmina ma ograniczoną pulę potrzebnych rachmistrzów. Przyjmowani są osoby z największą ilością punktów, w kolejności ilości ich zdobytych.  

Rachmistrz spisowy – jak często odbywa się spis?

Na ogół spis przeprowadza się co około 10 lat. Jak widać, nie jest to stała praca, niemniej można na niej nieco dorobić, a procedury przyjmowania rachmistrzów do pracy są na ogół podobne. 

 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *