Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca religioznawcy?

Religioznawstwo to zdecydowanie profesja elitarna. Wymagająca szczególnego rodzaju poczucia pasji oraz odporności na długotrwałe, niekiedy monotonne badania, które dopiero z czasem przynoszą nowe ustalenia i wyniki. Spora część wiedzy na temat wierzeń świata jest już odkryta przez historyków i archeologów. Ale nadal istnieją tajemnice, nad którymi naukowcy się głowią. A już na pewno istnieją rzesze, którym tą wiedzę należy przekazywać. Tym właśnie będziesz zajmować się jako religioznawca.

Religioznawca – prowadzenie badań

Jednym z głównych Twoich zadań jest prowadzenie badań naukowych. Bazujesz na źródłach historycznych, ustaleniach historyków, archeologów, antropologów czy nawet podróżników. Analizując źródła starasz się dostrzegać zachodzące zjawiska społeczne i kulturowe, które w sposób ścisły wiążą się z religią. Usiłujesz zrozumieć, a następnie zwerbalizować w postaci publikacji naukowych, to, z jakiego powodu wyrosło dane wierzenie w danym obszarze, w danych uwarunkowaniach klimatycznych i geograficznych. Możesz też opracowywać opinie, ekspertyzy i analizy na zamówienie instytucji naukowych, redakcji czasopism czy ośrodków oświatowych. W tym segmencie pracy zawodowej religioznawcy mieści się też pisanie książek, publikowanie prac, organizacja badań naukowych, paneli dyskusyjnych oraz wiele innych rozmaitych form propagowania wiedzy na temat religii świata.

Religioznawca – praca dydaktyczna i naukowa

Ale ustalenia naukowców zasługują na to, by przekazywać je innym spragnionej tej wiedzy. Stąd wspomniane pisanie książek i monografii, ale dość istotną formą jest oczywiście praca na uczelni. Zarówno jako klasyczny pracownik naukowy czy wykładowca akademicki. Religioznawcy propagują też wiedzę lub szerzą opinie w debacie poprzez uczestnictwo w programach telewizyjnych, konferencjach, sympozjach, czy audycjach radiowych. Co prawda takie aktywności będą dla Ciebie dostępne, gdy wyrobisz sobie nieco renomy i marki osobistej. Podobnież wtedy możesz zasiadać w jury rozmaitych konkursów czy olimpiad.

Religioznawca – zatrudnienie

Pracę w zawodzie religioznawcy znaleźć możesz przede wszystkim w instytucjach kulturalnych, naukowych czy historycznych – uczelnie, muzea, ośrodki badawcze, ale także redakcje wydawnictw historycznych i religijnych, czasopism branżowych i organizacje pozarządowe zajmujące się propagowaniem wiedzy na temat wierzeń świata. Możesz też udzielać konsultacji twórcom kultur, urzędnikom państwowym, jako rzeczoznawca w sądzie czy przedsiębiorcom. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *