Press "Enter" to skip to content

Jak zostać religioznawcą?

Nie trudno się domyślić, że religioznawstwo to specyficzna dziedzina wiedzy. Wymagająca od Ciebie zainteresowania historią, kulturoznawstwem oraz łatwością przyswajania ogromnej ilości wiedzy. Przyda Ci się dobra pamięć, umiejętność analitycznego wyciągania wniosków na podstawie źródel, niekiedy napisanych przed wiekami. Wielu religioznawców jednak przyznaje, że głównym motywatorem, który popchnął ich w stronę tego zawodu jest poczucie pasji i chęć zrozumienia własnej kultury, wierzeń i tradycji w szerszym, ogólnoludzkim kontekście.

Religioznawca – studia wyższe

Pasja i ciekawość świata są istotne, ale warsztat i wiedzę religioznawcy dają dopiero studia wyższe. Bardzo wskazane jest, abyś już posiadał pewną wiedzę historyczną i religioznawczą zdobytą na własną rekę z książek i mediów. Niemniej dopiero zajęcia z wykładowcami, wybitymi przedstawicielami religioznawstwa dadzą Ci szerszy kontekst i pozwolą z nim zobaczyć poszczególne religie. Program nauczania, rozłożony na odpowiednio trzy lata licencjatu, a potem dwa lata magisterium,  zawiera w sobie segment zajęć teoretycznych na temat historii religii świata, ich kontekstu kulturowego, historycznego i antropologicznego.

Religioznawca i specjalizacje

Będziesz poznawał tradycje religijne współczesnej i dawnej Europy, Azji, obu Ameryk czy Afryki. Tego, w jaki sposób poszczególne wierzenia tłumaczą powstanie świata i człowieka, jaką mają obrzędowość, gdzie stawiają granice sacrum. Istnieje też wybór odpowiadającej Ci w tym zakresie specjalizacji. Studia jednak to także badania. Nauka czytania źródeł, umiejętności samodzielnego porównywania czynników religijnych, społecznych i politycznych oraz wzajemnego ich na siebie oddziaływania. Dowiesz się też jak taką wiedzę pożytkować i opracowywać na jej podstawie monografie naukowe. Będziesz też musiał nauczyć się przynajmniej jednego języka wybranej tradycji religijnej.

Religioznawca – religioznawca a teolog

Choć te dwa zawody nieco się przenikają, są to dwa odrębne typy aktywności, traktujące nieco o innych rzeczach. Teolog zajmuje się przede wszystkim chrześcijańskim rozumieniem Boga, jego istotny i nauki, którą niesie ta religia. Jest bardziej zainteresowany naukowym wyjaśnianiem znaczenia symboliki chrześcijańskiej, prawa kanonicznego i aspektami duchowymi. Religioznawca stara się spojrzeć na świat ludzkich wierzeń w sposób szerszy. Analizuje chrześcijaństwo, ale też i islam, religie wschodnie, pierwotne i te wymarłe. Nie tylko pod kątem zasad wiary czy obrzędowości, ale też od strony historycznej, antropologicznej, kulturowej. Oraz wzajemne oddziaływanie zarówno na własne systemy polityczne i społeczne jak i między sobą. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *