Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca rzecznika patentowego?

Praca rzecznika patentowego polega na występowaniu w imieniu swojego pracodawcy lub klienta w celu ochrony jego własności intelektualnej. Sporządza i wypełnia wnioski patentowe, realizuje w imieniu mocodawcy postępowanie przed urzędem patentowym. Służy pomocą prawną lub techniczną, monitoruje nieuczciwe poczynania konkurencji. Może też reprezentować go w sądzie w celu dochodzenia praw klienta. Można powiedzieć, że rzecznik patentowy to swego rodzaju adwokat w kwestii ochrony własności intelektualnej i zarejestrowanych patentów.  

Rzecznik patentowy – własność intelektualna

A zarejestrować patent można na różne rzeczy. Mogą być to tytuły, nazwy marek, towarów, haseł reklamowych czy oznaczenia geograficzne. Opatentować można receptury, wynalazki, wzory przemysłowe czy topografię układów scalonych. Rejestracja patentu sprawia, że dany towar, wzór, myśl, czy dzieło są pod szczególną ochroną i podmiot, który to opatentował ma do nich szczególne prawa. W tym np. prawo do żądania opłat licencyjnych czy wyrażania zgody na zastosowania.

Rzecznik patentowy – uprawnienia

Twoim zadaniem jest wspomaganie pracodawcy lub klienta w ochronie praw patentowych. Głównym uprawnieniem, które wynika z prawa jest możliwość występowania w jego imieniu przed organami państwowymi – urzędem patentowym, sądami administracyjnymi wraz z Naczelnym sądem Administracyjnym. Oraz przed obliczem wszystkich innych sądów, przed którymi toczy się postępowanie w kwestii własności intelektualnej i praw autorskich. Występujesz na prawach strony, masz dostęp do akt i dokumentacji procesowej.

Rzecznik patentowy – obowiązki zawodowe

A w jaki sposób odbywa się Twoja praca? Reprezentujesz pracodawcę lub klienta praktycznie na każdym etapie rejestracji patentu. Nawet już w momencie opracowywania obiektu do opatentowania. Sporządzenie wniosku wymaga wszak przygotowań. Musisz przeprowadzić wnikliwą analizę obiektu, wykazać jego charakterystyczne cechy lub zasugerować ich zawarcie. W tym momencie przyda Ci się wiedza techniczna lub użytkowa. Musisz też sprawdzić, czy podobny projekt już nie został opatentowany. Jesteś odpowiedzialny za to, aby wniosek patentowy był sporządzony prawidłowo, z zawarciem wszystkich prawnych wymogów. To jednak dopiero początek. Musisz przejść cały proces rejestracji, a potem dochodzić praw autorskich pracodawcy lub klienta. Także poprzez składanie pozwów czy wysyłanie ostrzeżeń wobec konkurencji, która stosuje nieuczciwe praktyki lub chce naruszyć własność patentową. Oprócz tego możesz udzielać porad prawnych podmiotom, które zastanawiają się nad zgłoszeniem patentu i wykonywaniem dla nich opisów technicznych, zgodnie z wymaganym zarachowaniem.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *