Press "Enter" to skip to content

Jak zostać rzecznikiem patentowym?

Praca rzecznika patentowego, by móc ją wykonywać, wymaga spełnienia kilku istotnych wymogów. Dotyczą one Twojego wykształcenia, spełnienia kryteriów prawnych, odbycia aplikacji rzeczniowskiej, zdania egzaminu i uzyskania wpisu na listę rzeczników patentowych.

Rzecznik patentowy – wstępne wymagania

By móc starać się o pracę rzecznika patentowego, przede wszystkim musisz:

  • być polskim obywatelem,
  • cieszyć się pełnią zdolności do czynności prawnych,
  • cieszy się pełnią praw publicznych,
  • wykazywać się nieskazitelnym charakterem. Takim, który daje nadzieje, że będziesz sumiennie wykonywał swoją pracę,
  • uzyskać wyższe wykształcenie na kierunku związanym z zawodem -0 wskazane są studia prawnicze lub techniczne.

Rzecznik patentowy – aplikacja rzeczniowska

Samo uzyskanie tytułu magistra nie wystarcza, by móc pracować jako rzecznik patentowy. Podobnie jak w przypadku adwokata albo radcy prawnego, wymagana przez przepisy jest też specjalna aplikacja rzeczniowska. Jest to swego rodzaju praktyczne szkolenie zawodowe, które obejmuje zarówno pracę przygotowującą do zawodu jak i szereg zajęć wykładów teoretycznych. Praktykę zawodową wykonywać musisz w Urzędzie Patentowym oraz Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Pracując tam, zapoznajesz się z panującymi tam zasadami, poznajesz procedury i podstawy prawne dotyczące ochrony patentów lub własności intelektualnej. Dowiesz się, jak prawnie zwalcza się nieuczciwą konkurencję, chroni prawa autorskie. Uczysz się, w jaki sposób przygotowuje się zgłoszenia, pisma i stosuje procedury.

Rzecznik patentowy – dodatkowe zajęcia techniczne lub prawnicze

Jak wspomnieliśmy, do aplikacji rzeczniowskiej potrzebne będzie Ci udokumentowane wykształcenie techniczne lub prawnicze. W zasadzie oba te typy zagadnień są przydatne w pracy. Przebieg aplikacji przewiduje zatem dodatkowe zajęcia z tego typu zagadnień, których nie miałeś na studiach.

Rzecznik patentowy – egzamin i wpis na listę

Całość kończy się specjalnym egzaminem państwowym. Jeśli uda Ci się zdać, masz około sześć miesięcy aby wystąpić o wpis na listę rzeczników patentowych. Wniosek o taki również kierujesz do Urzędu Patentowego. Odpowiednie wykształcenie, pomyślny przebieg aplikacji i zdany egzamin sprawiają, że uzyskanie wpisów to jedynie formalność. Gdy już go uzyskasz, otrzymujesz specjalną legitymację. Daje ona prawo do wykonywania zawodu.

Rzecznik patentowy – zwolnienie z aplikacji

Bywają sytuacje, w których Krajowa Rada Rzeczników Patentowych zwolni kandydata na rzecznika patentowego z całości lub części odbywania aplikacji. To wyjątkowe przypadki osób, które mają specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w sprawach dotyczących własności przemysłowej i intelektualnej.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *