Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca rzeźnika?

Predyspozycje zawodowe na stanowisku rzeźnik. To zdecydowanie praca dla osób odpornych zarówno fizycznie jak i psychicznie. Sam fakt przeprowadzania ubojów już wskazuje, że nie jest to zajęcie dla osób zbytnio wrażliwych. Oprócz tego przyda Ci się niezła krzepa przy obróbce mięsa, przenoszeniu sporych jego ilości i ładowaniu. Z racji też tego, że pracować będziesz bezpośrednio z żywnością, która później trafi na półki sklepowe, musisz wykazywać się odpowiedzialnością, cierpliwością i zdolnością do koncentracji.

Oprócz tego w tym zawodzie zdecydowanie przydają się łatwość w pracy w zespole i podporządkowywania się zaleceniom, dobra organizacja własnej pracy, zdolność do pracy pod presją czasu oraz podzielność uwagi. W kontakcie z samą żywnością istotne są wyrobione zmysły – sprawny i czujny węch, dobry wzrok, który wolny jest od wad utrudniających rozpoznawanie barw. Sprawna musi być też u Ciebie koordynacja wzrokowo – ruchowa, wszak obróbka mięsa wymaga sporej precyzji i dokładności.

Rzeźnik – Czym będziesz się zajmował?

Twoim głównym zadaniem będzie pozyskanie lub przygotowanie mięsa do przetwórstwa oraz spożycia. W zależności od stanowiska pracy oraz konkretnej firmy Twoje codzienne obowiązki mogą polegać między innymi na produkcji wędzonek, wędlin, wyrobów wędliniarskich, tłuszczów topionych. Surowce muszą być odpowiednio przechowywane, a mięso konserwowane – mówimy tu o soleniu, peklowaniu, wędzeniu, chłodzeniu albo zamrażaniu. Innym razem Twoim zadaniem może być napełnianie konserw. A pozostałości po uboju (takie jak sierść, krew, gruczoły albo jelita) muszą być przez Ciebie odpowiednio zagospodarowane zgodnie z wytycznymi.

Rzeźnik – Organizacja pracy

Praca często ma miejsce w godzinach nocnych lub wczesnoporannych. System zmianowy uwzględnia także niedziele i święta. Podczas pracy stosować będziesz ochronną odzież – fartuch, czepek, rękawice, które zabezpieczają przed przecięciem. Towarzyszyć będą Ci zmienne temperatury, nieprzyjemne zapachy oraz spora wilgotność powietrza zmieszana z dymem z wędzarni.

Rzeźnik – Warunki pracy

Środowisko pracy jest specyficzne. To nieco odizolowany od reszty obszar, w którym panują obniżona temperatura i warunki, które nieco bardziej obciążają Twój organizm. Wymaga od Ciebie dobrego zdrowia – sprawnego układu krążenia, oddechowego, nerwowego, trawiennego, mięśniowego, kostno-stawowego.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *