Press "Enter" to skip to content

Jak zostać rzeźnikiem? Rzeźnik jako marka zawodowa

Wyobrażenie na temat zawodu rzeźnika w świadomości społecznej bywa różne. Dla wielu samo to słowo przybrało pejoratywne znaczenie, a nie bez znaczenia jest tu wpływ rozrywkowej popkultury. W rzeczywistości rzeźnik i wszystkie jego odmiany zawodowe (np. wędliniarz) to bardzo potrzebny w gospodarce fachowiec. Dzięki niemu w legalny i względnie humanitarny sposób pozyskiwane jest mięso, z którego powstają smaczne wyroby. Pracuje on w firmach spożywczych, rzeźniach, masarniach albo prowadzi własną działalność wedle reguł zgodnych z wytycznymi sanitarno – epidemiologicznymi.

Rzeźnik – Wykształcenie zawodowe

By jednak nim zostać musisz uzyskać odpowiednie przygotowanie zawodowe. Zamiłowanie do produkcji mięsa to nie wszystko. Najlepszym wyborem wydaje się być wybór odpowiedniej szkoły średniej. Szkoły zawodowe i branżowe bardzo często oferuję naukę w tym właśnie zawodzie. Tuż po ukończeniu podstawówki, wystarczy, że aplikujesz do wybranej przez siebie szkoły, dostarczysz komplet dokumentów oraz odnajdziesz pracodawcę. Brzmi skomplikowanie? Już tłumaczymy. Co musisz załatwić?

Rzeźnik – wybór szkoły

Szkoły branżowe są bardzo liczne, a nauka w zawodzie rzeźnika nie stanowi żadnego problemu. Między innymi dlatego, że w dużej mierze nauka łączy się z pracą zawodową, którą podejmujesz już na tym etapie edukacji.

Rzeźnik – wybór pracodawcy

Musisz dogadać się z zawodowym rzeźnikiem, który prowadzi swoją firmę – masarnię lub wędliniarnie. Ten zobowiązuje się do wypłacania Ci drobnego wynagrodzenia oraz przede wszystkim nauki fachu. Ty w zamian za to przez kilka dni w tygodniu spędzać czas będziesz właśnie w jego firmie. Wykonując poszczególne czynności zawodowe, z czasem nauczysz się praktycznej strony zawodu.

Niezbędne badania – by rozpocząć naukę musisz przejść przez specjalne badania zawodowe zarówno w medycynie pracy jak i założyć książeczkę sanepidowską – wszak będziesz miał kontakt z żywnością, która następnie trafi do sklepów.

Oprócz tego część tygodnia spędzać będziesz na regularnych zajęciach w szkole, gdzie poza przedmiotami ogólnokształcącymi do zaliczenia będziesz miał zajęcia dotyczące żywności i higieny. Całość kończy się egzaminem zawodowym i możliwością podjęcia pracy.

Rzeźnik – Inne formy zdobycia zawodu

Jeśli jednak czas szkoły średniej już minął, a Ciebie nadal ciągnie do tego zawodu – nic straconego. To praca, w której liczy się doświadczenie i praktyka. Jeśli znajdziesz zatrudnienie w rzeźni, masarni lub wędliniarni już po trzech latach masz prawo sprawdzić swoje siły w egzaminie czeladniczym. Podobnie jak istnieje sieć kursów zawodowych i warsztatów, które w sposób teoretyczny i praktyczny przygotowują do pracy z mięsem i do przeprowadzania uboju. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *