Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca spawacza?

Na zawód spawacza warto się zdecydować. Spawacz jest zawodem deficytowym w Polsce. Znaczy to po prostu, tyle że spawacze są poszukiwani na rynku pracy w Polsce. Większość ze spawaczy woli jednak wyjechać z granicę. Tam otrzymują zdecydowanie lepsze warunki finansowe i socjalne. Warto wziąć udział w kursie na spawacza. Gwarantuje to nam znalezienie pracy na tym stanowisku. Podstawowa pensja będzie zadowalająca. Możemy liczyć, na wynagrodzenie nawet do 4000 zł miesięcznie. Jednak zarobki są uzależnione od specjalizacji, doświadczenia oraz województwa.

Czym zajmuje się spawacz?

Praca na stanowisku spawacza to zazwyczaj przycinanie elementów stalowych. Jest to też praca z konstrukcjami żeliwnymi lub różnymi metalami i ich stopami. Podczas spawania łączy się ze sobą dwa elementy. Polega to na stopieniu ich krawędzi i łączenie ciepłem. Jest również druga technika, która opiera się na łączeniu łukiem elektrycznym. Taki łuk powstaje między materiałami spawanymi a elektrodą urządzenia spawalniczego. W zależności od kwalifikacji spawacz obrabia materiały różnymi metodami. Może być to właśnie metoda spalania gazu palnego lub metoda łuku elektrycznego.

Gdzie pracuje spawacz?

Praca spawacza wykonywana jest często na osobnym stanowisku w mniejszych zakładach. W większych firmach możemy spotkać kilka stanowisk spawalniczych, a nawet całą halę. Praca spawacza to bardzo odpowiedzialne zadanie. Odpowiada on za wytrzymałość wielu konstrukcji. Co wiąże się z późniejszym bezpieczeństwem budynku lub innej konstrukcji. Dodatkowo spawacz musi mieć odpowiednią wiedzę teoretyczną o danym materiale, który poddawany jest obróbce. By dobrać odpowiednią metodę spawania. Spawacze pracują również w terenie. Możemy ich zauważyć na budowach, pracach przy torach kolejowych, a nawet na wysokościach. Pracę jako spawacz można znaleźć w firmach usługowych oraz instalacyjno-montażowych.

Czego oczekuje się od spawacza?

W zależności od posiadanych kwalifikacji i doświadczenia od spawacza oczekuje się następujących umiejętności. Pierwsza i podstawowa umiejętność to znajomość elementów konstrukcji i materiału. Spawacz musi mieć wiedzę teoretyczną na temat materiału poddawanego obróbce. Jest to podstawa wiedzy każdego spawacza. Drugim, bardzo ważnym elementem jest umiejętne przygotowanie powierzchni do spawania. By wszystkie łączenia wykonać solidnie i czysto. Od spawacza oczekuje się również umiejętności spawania metalowych konstrukcji i plastikowych komponentów. Do oczekiwań pracodawców możemy zaliczyć również ocenę jakości wykonanego spawu oraz prowadzenie dokumentacji dotyczącej sprzętu i wykonanej pracy. Końcowymi oczekiwaniami pracodawców odnośnie do spawaczy, jest umiejętność dbania i konserwacji sprzętu, jaki zostaje im powierzony.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *